WSIiZ w czołówce głównego europejskiego rankingu uczelni z 80 państw - U-Multirank

Dział: Rzeszów

Badania naukowe, przekazywanie wiedzy i umiędzynarodowienie to kategorie, w których WSIiZ zajęła czołowe miejsca w globalnym rankingu uniwersytetów U-Multirank. Zestawienie porównuje uczelnie z całego świata - 1200 szkół wyższych, 1800 wydziałów i 7500 programów studiów z 80 krajów. Polskę reprezentuje jedynie 41 uczelni publicznych i niepublicznych.

Najwyższe noty, czyli ocenę "A - bardzo dobry" i "B - dobry" WSIiZ otrzymała łącznie aż w 17 kategoriach ("A" w 9 kategoriach, "B" w 8) - doceniono przede wszystkim badania naukowe, wykorzystywanie osiągnięć naukowych w praktyce, liczbę cytowań uczelnianej kadry i pozyskiwanie środków na badania "z zewnątrz". Wysoko oceniono też programy studiów w języku angielskim zarówno na I, jak i II stopniu, zagraniczną kadrę naukową, jakość przekazywania wiedzy i stosowanie jej w praktyce przez absolwentów.

Najlepsi w Polsce

Biorąc pod uwagę wszystkie kryteria, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie znalazła się w czołówce najlepszych uczelni w Polsce. Od WSIiZ nie ma lepszych w dziedzinie "badania" oraz w kategoriach "przekazywanie wiedzy" oraz "umiędzynarodowienie".

Twórcy U-Multiranku zaznaczają, że nie chodzi o wytypowanie najlepszego uniwersytetu na świecie, ale umożliwienie studentom znalezienia uczelni, która spełni ich oczekiwania - podkreśla Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.

Szukając najlepszej dla siebie uczelni, studenci zaznaczają najważniejsze ich zdaniem obszary działalności. Mają do wyboru 5 wymiarów: nauczanie i przyswajanie wiedzy, badania, przekazywanie wiedzy, umiędzynarodowienie i regionalne zaangażowanie.

Ranking obiektywny i wiarygodny

Dane do rankingu U-Multirank pobierane są z wielu źródeł i zapewniają kompleksowy zestaw wiarygodnych informacji na podstawie: danych dostarczonych przez instytucje, danych pobranych z międzynarodowych baz danych bibliometrycznych i patentowych, a także kwestionariuszy wypełnianych przez ponad 85 000 studentów z uczelni uczestniczących w badaniach. Stanowi to jedną z największych próbek na świecie, dającą studentom możliwość spojrzenia na uczelnie oczami swoich rówieśników - zaznacza Pasieczna.

Według ekspertów tworzących projekt, żadna uczelnia nie jest dobra we wszystkim. Tylko niewiele ponad 8 proc. instytucji osiąga szeroki zakres "bardzo dobrych" wyników (ponad 10 ocen "A"). Ale U-Multirank pokazuje także, że 50 proc. z nich osiąga od jednej do pięciu ocen "A" (bardzo dobry) w konkretnych wskaźnikach. Jasno więc widać, że podczas gdy niektóre uniwersytety są dobre w wielu dziedzinach, większość z nich jest bardzo dobra - nawet znakomita - w niektórych.

Dlaczego powstał

U-Multirank, ogólnoświatowy ranking uczelni, został wdrożony przez Komisję Europejską w 2013 r. Został opracowany przez niezależne konsorcjum kierowane przez Centre for Higher Education (CHE) w Niemczech, Center for Higher Education Policy Studies (CHEPS) Uniwersytetu Twente oraz Centre for Science and Technology Studies (CWTS) Uniwersytetu Leiden. Stanowi on europejską odpowiedź na rankingi z innych części świata. Zestawienie zdecydowanie różni się od innych wiodących rankingów globalnych, jak np. ranking szanghajski. Nie jest on zawężony do kryteriów odnoszących się do badań naukowych. Uwzględnia także jakość kształcenia, zdolność do transferu wiedzy, wymiar międzynarodowy, czy też realizację misji regionalnej uczelni.

To ranking bardziej kompleksowy, szczegółowy i przejrzysty. Jedną z jego mocnych stron jest to, że użytkownicy sami decydują, które wskaźniki (kryteria) są dla nich ważne i sami tworzą własny, spersonalizowany ranking. W rezultacie jest on szczególnie przydatny dla maturzystów, bo ułatwia wybór dobrej uczelni - ocenia rzecznik WSIiZ.

Więcej o rankingu na: http://www.umultirank.org/


data ostatniej modyfikacji: 2015-04-15 11:18:08
Komentarze
 
Polityka Prywatności