Studenci WSPiA stypendystami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Natalia Śliwa oraz Agata Lizak z WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej to jedyne na Podkarpaciu studentki „prawa”, które otrzymały Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Znalazły się także w gronie 700 najlepszych studentów w Polsce. Stypendium w wysokości 15 tys. zł przyznawane jest za szczególne osiągnięcia naukowe.

Natalia Śliwa jest studentką V roku "prawa". Agata Lizak jest na IV roku "prawa" w WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. W nagrodę za swoje osiągnięcia naukowe otrzymają stypendium w wysokości 15 tys. zł. Stypendia MNiSW przyznawane jest za wybitne osiągnięcia naukowe lub artystyczne związane z odbywanymi studiami lub wybitne osiągnięcia w sporcie. Przy ocenie wniosków pod uwagę brane są m.in. publikacje w czasopismach naukowych, udział w projektach badawczych, referaty wygłoszone na konferencjach naukowych oraz nagrody uzyskane w konkursach o zasięgu międzynarodowym. W tym roku stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymało 700 studentów, na prawie 1 mln 400 tys. studiujących w Polsce.

- Bardzo ucieszyła mnie wiadomość o przyznaniu tak ważnego stypendium naszym studentkom prawa - mówi prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. - Te nagrody to efekt systematycznej, solidnej i ponadprzeciętnej pracy studentek. Świadczy to także o tym, że WSPiA kształci studentów na najwyższym poziomie, a nasze studia prawnicze dają im możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań naukowych. Tworząc programy studiów, bardzo mocno stawiamy na teoretyczne oraz praktyczne przygotowanie studentów. Pomaga w tym nasz Nowatorski System Kształcenia Praktycznego. Cały czas staramy się go rozwijać i dostosowywać do potrzeb studentów. Organizujemy wiele konferencji naukowcy, podczas których nasi studenci mogą przygotować się do wystąpień przed szerszą publicznością. Staramy się także indywidualnie pracować z tymi najlepszymi, rozwijając ich zainteresowania i ukierunkowując naukowo. Ważnym elementem jest także "Edukator studenta WSPiA", w którym oprócz materiałów dydaktycznych niezbędnych do nauki, zamieszczane są materiały nieobjęte programem studiów, pozwalające poszerzać wiedzę studenta - tłumaczy prof. Jerzy Posłuszny.

- Dla nas jest to ogromne wyróżnienie i docenienie naszej pracy - mówią z satysfakcją Natalia Śliwa i Agata Lizak, nagrodzone studentki prawa w WSPiA. - Należy pamiętać, że na takie wyróżnienie pracuje się latami. To nie jest tak, że wszystko osiągnęłyśmy w jeden rok. Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego to także motywacja do dalszej, intensywnej pracy naukowej i przygotowywania się do pracy zawodowej. Jest też czynnik finansowy. Jednak nie jest on aż tak ważny. Najistotniejsze jest docenienie naszych starań i pracy - tłumaczą Natalia Śliwa i Agata Lizak.

Z sukcesu studentek WSPiA zadowolony jest również prof. Czesław Kłak, Dziekan-Dyrektor Kolegium Prawa w WSPiA. - Takie ważne wyróżnienie cieszy mnie, tym bardziej że są to jedyne studentki kierunku "prawo" w regionie, które otrzymały stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Sam wiele lat temu otrzymałem takie stypendium, będąc pierwszym studentem "prawa" w województwie podkarpackim, który otrzymał taką nagrodę. Laureatki stypendium MNiSW to wyróżniające się osoby. W ostatnim roku odniosły wiele sukcesów naukowych, brały udział w licznych konferencjach naukowych, wygłaszając referaty prezentujące ich zainteresowania i dociekania naukowe. Ich publikacje pokazują, że mają sprecyzowane zainteresowania, które są bardzo różnorodne, koncentrując się wokół ważnych problemów naukowych i praktycznych. Już obecnie Laureatki należą do elity intelektualnej młodego pokolenia prawników, a stypendium MNiSW z pewnością zmobilizuje je do dalszej pracy naukowej. Jest to także przykład dla innych studentów, który pokazuje, że warto się dobrze uczyć - tłumaczy prof. Czesław Kłak.

Lider w kształceniu prawników

Wyższa Szkoła Prawa i Administracji kształci prawników od 2007 r. W tym czasie uczelni udało się zbudować doskonałą własną kadrę naukową. Wśród wykładowców jest także wielu praktyków m.in. sędziów, prokuratorów, adwokatów, policjantów i przedstawicieli biznesu. Warto podkreślić, że WSPiA zatrudnia aż 6 sędziów NSA, najwięcej spośród wszystkich Wydziałów Prawa w Polsce. Od 2011 r. Uczelnia, jako jedyna na Podkarpaciu posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych. Dzięki temu stała się pierwszą niepubliczną uczelnią akademicką na Podkarpaciu.

WSPiA to również trzecia w Polsce, niepubliczna uczelnia kształcąca prawników. Tak wynika z opublikowanego przez Dziennik Gazetę Prawną X rankingu Wydziałów Prawa WSPiA. WSPiA utrzymała swoją pozycję lidera, po raz czwarty zajmując miejsce na podium. Autorzy rankingu bardzo wysoko ocenili kadrę naukową WSPiA i zdawalność absolwentów na wybrane aplikacje. W tych dwóch kategoriach WSPiA zajęła II miejsce. Bardzo dobre oceny zyskała także, jakość i siła kształcenia w WSPiA (III miejsce).

WSPiA może pochwalić się także dobrymi wynikami zdawalności egzaminów na wybrane aplikacje. Wśród absolwentów studiów niestacjonarnych, WSPiA zajęła wysokie 4. Miejsce w Polsce, a pierwsze na Podkarpaciu. Z kolei wśród uczelni, z których do egzaminu przystąpiło poniżej 300 zdających, absolwenci WSPiA zajęli 5. miejsce w Polsce. Warte podkreślenia jest to, że absolwentka kierunku "prawo" w WSPiA uzyskała jeden z najlepszych w Polsce wyników z egzaminu aplikacyjnego wśród ubiegłorocznych absolwentów. Sylwia Środoń w teście na aplikację notarialną zdobyła aż 142 punkty na 150 możliwych.


data ostatniej modyfikacji: 2016-12-22 13:59:05
Komentarze
Ostatnie:
23.12.2016 10:10
Dodał(a): ~Dorota
WSPiA się chwali sukcesem… a w całym regionie takich studentów było 18, w tym Uniwersytet Rzeszowski – 6, Politechnika Rzeszowska – 5, WSIiZ – 5, no i tych dwóch z WSPiA. Tak więc materiał czysto reklamowy :)
 
Polityka Prywatności