WSPiA tworzy w Łańcucie klasę patronacką o profilu kryminalistyka i nauki pokrewne

Multidyscyplinarne lekcje z zakresu kryminalistyki i kryminologii pokazujące uczniom praktyczne wykorzystanie m.in. fizyki, biologii i chemii w procesie wykrywania przestępstw. To główne założenia porozumienia podpisanego pomiędzy WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą a Zespołem Szkół nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie. Na mocy umowy powstanie pierwsza na Podkarpaciu klasa akademicka o profilu kryminalistyka i nauki pokrewne.

Dzięki porozumieniu uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach dotyczących kryminalistyki i kryminologii oraz elementów prawa. Podczas lekcji będą mogli poznać m.in. tematy związane z daktyloskopią, analizą preparatów mikroskopowych (np. histologia człowieka). Zajęcia pokazywać będą nietypowe metody identyfikacji kryminalistycznej człowieka, badań dokumentów oraz kryminalistycznej problematyki badania broni palnej. Będą to zajęcia bazujące na fizyce, biologii i chemii ukazujące multidyscyplinarność kryminalistyki.

Zajęcia z uczniami ZS nr 1 w Łańcucie prowadzić będzie kadra naukowo-dydaktyczna oraz wysoko wykwalifikowani praktycy współpracujący z Uczelnią. Skupiać się będą na przekazywaniu wiedzy praktycznej potrzebnej w pracy m.in. technika kryminalistyki, prokuratora oraz policjanta. Zajęcia będą organizowane na terenie szkoły oraz w Podkarpackim Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Umowę, dzięki której w Zespole Szkół nr 1 w Łańcucie utworzona została klasa akademicka działająca pod patronatem WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, podpisali prof. Jerzy Posłuszny, Rektor Uczelni oraz Małgorzata Kupis, Dyrektor szkoły. W uroczystości uczestniczyli również Barbara Pilawa-Kraus - Wicestarosta Łańcucki, prof. Czesław Kłak, Dziekan-Dyrektor Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa WSPiA oraz Mariusz Duliban, opiekun nowo utworzonej klasy patronackiej.

Bardzo cieszy mnie, że możemy objąć naszą opieką klasę utworzoną w Zespole Szkół nr 1 w Łańcucie - mówił podczas podpisania umowy prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA. - Cieszę się, tym bardziej że jest to pierwsza na Podkarpaciu klasa o takim profilu. Nasza współpraca m.in. w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa od samego początku układa się doskonale. Uczniowie aktywnie uczestniczą w proponowanych przez nas zajęciach, konferencjach i dyskusjach. Warto wspomnieć, że aż trzech laureatów organizowanej przez WSPiA Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie jest absolwentami właśnie tej szkoły. Teraz wkraczamy w nowy obszar współpracy, tworząc pierwszą w Łańcucie klasę akademicką o tak wyjątkowym profilu - tłumaczył prof. Jerzy Posłuszny.

To bardzo ważne wydarzenie dla powiatu Łańcuckiego - uważa Barbara Pilawa-Kraus - Wicestarosta Łańcucki. - Jestem bardzo dumna i szczęśliwa z tego porozumienia. Każdy gest WSPiA w stronę naszych szkół to jest dla nas ogromnym zaszczytem. Podpisana dziś umowa gwarantuje nam niepowtarzalność w edukacji młodzieży, ale jest także nowością, bo jest to pierwsza klasa akademicka utworzona w Łańcucie. Bardzo się cieszę, że w ramach współpracy będziemy mogli korzystać z zasobów kadrowych uczelni i wiedzy wykładowców. Pamiętajmy, że wszyscy działamy dla dobra ucznia, studenta i dorosłego mieszkańca miasta. I to porozumienie będzie temu służyć - dodała Barbara Pilawa-Kraus.

Program zajęć, w których będą uczestniczyć uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Łańcucie, dostosowany został do potrzeb i profilu szkoły. Zaproponowane zajęcia mają na celu pokazanie, iż zarówno uczeń klasy o profilu prawniczym, humanistycznym, jak i biologiczno-chemicznym może znaleźć swoje miejsce w zawodach związanych z wykrywaniem sprawców przestępstw.


data ostatniej modyfikacji: 2018-01-30 11:20:48
Komentarze
 
Polityka Prywatności