Znamy Rzeszowskiego Mistrza Ortografii

Pan Krzysztof Zubrzycki z Krakowa najlepiej poradził sobie z tekstem III Dyktanda Rzeszowskiego i tym samym zdobył tytuł Rzeszowskiego Mistrza Ortografii. Dyktando, w którym uczestniczyło prawie 100 osób m.in. uczniów, mieszkańców Rzeszowa oraz studentów i pracowników Uczelni odbyło się w czwartek 22 lutego 2018 r. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Tematem przewodnim zorganizowanego po raz trzeci Dyktanda Rzeszowskiego było 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczestnicy sprawdzianu wiedzy z ortografii i interpunkcji zmierzyli się z tekstem w formie listu wnuczka do nieżyjącego dziadka obrońcy polskiej niepodległości. Tekst pt. "List niewysłany" przygotowała współpracująca z WSPiA polonistka dr Barbara Misztal.

Wyniki III Dyktanda Rzeszowskiego

Rzeszowskim Mistrzem Ortografii w tym roku został Pan Krzysztof Zubrzycki z Krakowa, który stracił tylko dwa punkty za błędy interpunkcyjne. Warto zaznaczyć, że Pan Krzysztof Zubrzycki w poprzednich latach wygrywał lub zajmował czołowe miejsca w dyktandach organizowanych m.in. w Krakowie, Opolu, Tarnowie czy Wieliczce. Jest także zwycięzcą jednego z odcinków teleturnieju TVP "Jeden z dziesięciu".

II miejsce i tytuł Rzeszowskiego Wicemistrza Ortografii zdobyła Pani Matylda Zatorska, a trzecie Anna Wiczkowska.

W dyktandzie przyznane zostały także dwa wyróżnienia. Otrzymują je Pan Arkadiusz Bujak oraz Pani Magdalena Dzieniewicz-Szarek (jedyny pracownik WSPiA, który przystąpił do pisania III Dyktanda Rzeszowskiego).

W tym roku WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa zorganizowała Dyktando Rzeszowskie po raz trzeci. Uczelnia, jako jedna z niewielu instytucji w Rzeszowie organizuje, otwarte dyktanda z języka polskiego. Dyktando jest częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Do tej pory podczas dyktand uczelnianych oraz Dyktanda Rzeszowskiego uczestnicy zmierzyli się z pełnymi ortograficznych wyzwań tekstami pt.: "Z rozmyślań o prozie współczesnej", "Utyskiwania sfrustrowanego zwisowca", "Żartem, choć serio" oraz "Pisarza pamięci quasi-rapsod".

III Dyktando Rzeszowskie organizowany jest pod patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa, Polskiego Radia Rzeszów oraz TVP 3 Rzeszów.

Dzień Języka

III Dyktando Rzeszowskie zorganizowane zostało z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 roku podczas demonstracji zginęło tam pięciu studentów. Domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

data ostatniej modyfikacji: 2018-03-02 09:31:50
Komentarze
 
Polityka Prywatności