W okresie wakacyjnym od 14 lipca do 26 sierpnia w 2007 roku odbędzie się II Ogólnopolski Festiwal Kina OFFowego i Konkurs Multimedialny „Rzeszów In Plus” ponownie organizowany przez Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu przy współpracy z Urzędem Miasta Rzeszowa.
Patronat honorowy objął Prezydenta Miasta Rzeszowa, Tadeusz Ferenc. Program przewiduje projekcje filmów kina niezależnego, sztuki multimedialnej, animacji komputerowych multidiaporam i itp. Parterem Festiwalu jest Telewizja Kino Polska oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Festiwal poza przeglądem niezależnej oraz dokumentalnej twórczości kinowej i telewizyjnej, organizuje również konkurs na najlepszy film niezależny oraz film o Rzeszowie. Zgodnie z pierwotną koncepcją ostatniego dnia Festiwal będzie łączył film z muzyką. Planowany jest szereg koncertów w stylistyce rockowej połączony z pokazem prac konkursowych oraz pokaz laserowy
specjalny pokaz tańca nowoczesnego.
Festiwal Kina OFFowego “Rzeszów In Plus” jest kontynuacją rozpoczętego w ubiegłym roku 2006 cyklu przeglądu projekcji filmów, mających na celu prezentację dorobku polskiej kinematografii oraz propagowanie sztuki filmowej. Podczas pierwszej edycji Festiwalu, przez sześć tygodni, od czwartku do niedzieli włącznie, przez 84 godziny pokazaliśmy ponad 60 filmów, reportaży, multidiaporam, zdjęć i prac z zakresu sztuki multimedialnej. Widzowie mogli zapoznać się zarówno z twórczością profesjonalistów, jak i amatorów. Również i w tym roku przez 6 wakacyjnych tygodni projekcje filmów i spotów reklamowych odbywać się będą od czwartku do niedzieli każdego festiwalowego tygodnia, przez 26 dni.
"Rzeszów In Plus" to festiwal filmowy, w ramach którego odbędzie się Konkurs dla młodych twórców filmowych
i fotografów. Konkurs ma na celu uaktywnienie fotografików, informatyków, kamerzystów, grafików, wszystkich ludzi, którzy środkami rejestrowania obrazu i dźwięku przygotują prezentację konkursową - powiedziała Iwona Syniec, kierownik Artystyczny i Organizacyjny Festiwalu. Do konkursu kina niezależnego można zgłaszać filmy wyprodukowane w Polsce od
1 września 2006 do 31 lipca 2007 roku, których minimalny czas projekcji wynosi 15 minut. Konkurs zostanie rozstrzygnięty
w dwóch kategoriach: film niezależny oraz film promocyjny o Rzeszowie. Główną nagrodę (5 000 tysięcy złotych) w Konkursie Multimedialnym za najlepszy film przeznaczyła Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Konkurs w pierwszej kategorii polega na przedstawieniu kina niezależnego z odważnymi treściami, poruszającego niebagatelną i oryginalną tematykę. Konkurs w kategorii film promocyjny polega na ukazaniu miasta Rzeszowa jako metropolii, wskazanie na jego dynamiczny kierunek rozwoju i kreowanie nowoczesnego wizerunku.
Atutem organizowanego przez nas Festiwalu jest fakt, iż łączymy doświadczenie, wiedzę z umiejętnościami młodych artystów, zapraszając do współpracy zarówno młodych twórców filmowych jak i osoby, które codziennie w swojej pracy zawodowej realizują działalność artystyczną – podkreśla Jerzy J. Fąfara pomysłodawca i główny organizator Festiwalu i Konkursu Multimedialnego.
Tegoroczna impreza odbędzie się w dniach 14 lipca do 26 sierpnia na rynku rzeszowskiej starówki. Podobnie jak
w przypadku poprzedniej edycji, Festiwal nie skoncentruje się tylko na kinie offowym, ale będzie wydarzeniem traktującym niezależną twórczość filmową na wielu płaszczyznach i prezentującym ją w różnorodnych formach. Ekran ustawiony zostanie na rynku miasta, co pozwali uczestniczyć w Festiwalu osobom zarówno autentycznie nastawionym na odbiór tego rodzaju sztuki, jak i widzom zupełnie przypadkowym. Dzięki dużej dostępności, uzyskanej dzięki lokalizacji Festiwalu w tak atrakcyjnym miejscu i bezpłatności pokazów, osiągniemy zamierzony cel, jakim jest propagowanie projektów kina niezależnego i twórczości multimedialnej.
Planując drugą edycję chcemy dodać do oferty festiwalowej zajęcia warsztatowe z zakresu filmu i fotografii, spotkania z twórcami oraz dyskusje panelowe na najistotniejsze tematy związane z uprawianiem tego rodzaju sztuki przez ludzi młodych. Dodatkowo na zakończenie festiwalu wystąpią zespoły regionalne. Chętnych do zaprezentowania swoich wokalnych i muzykalnych umiejętności zapraszamy i prosimy o kontakt – dodaje Iwona Syniec. Organizatorzy przewidują spotkania z twórcami filmów krótkometrażowych i dokumentacyjnych np. spotkanie i prezentacja filmów Szymona Lenkowskiego (młody, utalentowany operator filmowy, laureat wielu międzynarodowych konkursów i festiwali, absolwent Państwowej Łódzkiej Szkoły Filmowej, mieszkaniec Rzeszowa) spotkanie z Agnieszką Odorowicz, dyrektor PIST a także filmowcami offowymi z Przemyśla - Jarkiem Janionem oraz Rafałem Paśko i innymi.