Grupa WU-HAE powszechnie uznawana jest za odkrycie ubiegłego sezonu. Dostali nominację do Super Jedynki, byli gośćmi koncertującej w Polsce grupy KORN a Metal Hammer uznał ich za nadzieję roku.
Na przykładzie tego zespołu sprawdza się porzekadło, że nikt nie jest prorokiem we własnym kraju. WU-HAE na zaproszenie grupy KORN 6 lipca 2007 roku zagrało w katowickim Spodku. Nieco wcześniej przekonało do siebie zdecydowanie niechętną im publiczność Metalmanii 2007, a nieco później rewelacyjnie wypadło podczas interdyscyplinarnego festiwalu „Wyspiański Wyzwolony”. Historia lubi się powtarzać, bo nim ktokolwiek zauważył ich w Polsce, oni zagrali już serię koncertów i wydali płytę w Niemczech.
Grupa WU-HAE, uznawana w Polsce za prekursora nurtu cross-over (połączenie rocka i hardcore’u z funky, jazzem i hip-hopem), powstała w 1999 roku w Nowej Hucie. Zaraz potem została zaproszona na dwie trasy koncertowe po Niemczech. Zespół wydał tam CD Dla Człowieni, a nagrane nań utwory trafiły na Be-Sonic Top 10. Z Orange But Green i Cho-Jin wzięli udział w międzynarodowym projekcie United, promującym ideę Zjednoczonej Europy.
W grudniu 2004 roku odbyła się premiera singla Alkoholik, zaraz potem muzycy pokazali swój autorski teledysk Szelma. W czerwcu 2006 roku wydali polska płytę Życie na raty. Zarejestrowany na krążku materiał to kipiący niekonwencjonalnymi pomysłami melanż (we francuskim znaczeniu tego słowa) rocka, hard-core, hip-hopu i jazzu, wzbogacony o etniczne nuty gruzińskiego multiinstrumentalisty Gija (Z’umba) oraz oryginalne brzmienie elektrycznej wiolonczeli. To niezwykle energetyczny i przyswajalny eksperyment, w którym słychać skrajnie różne upodobania i doświadczenia tworzących grupę muzyków. Dodatkowym atutem materiału są błyskotliwe teksty opisujące naszą codzienną rzeczywistość – tę dużą i małą. Z płyty tej pochodzą kultowe już, choć nadal pomijane przez media, hity: Ludzi masa, Po co ja się męczę, Krzaki, Pacan, Szelma czy Walka o stołki. Płyta nominowana była do Super Jedynki
WU-HAE doskonale sprawdziło się na znanych w Polsce festiwalach (Union of Rock, Hunter Fest, Metalmania). Grupa aktywnie uczestniczyła w międzynarodowych warsztatach muzyczno-teatralnych przygotowanych przez artystów z Frankfurtu (Niemcy), Krajni (Słowenia) i Teatru Słowackiego (Polska). Przyczyniła się także do wystawienia sztuki „Król Edyp” (Teatr Łaźnia Nowa). Wokaliści zespołu brali również udział w nagraniu płyty Story of Polish Jazz Jarka Śmietany oraz utworu „Co się stało z naszą Solidarnością?” (z Grzegorzem Markowskim), na bazie którego Ryszard Bugajski (Przesłuchanie) zrealizował telewizyjną nowelę. Na początku września 2007 r. na rynku ukazał się album pt. Grube Ryby, będący dokumentacją ubocznego projektu Bzyka i Guzika, rzeczonych wokalistów, z którego pochodzi prześmiewczy utwór Artyści z Pięknego Psa. O płycie tej Jan Chojnacki powiedział, że „mamy tu do czynienia z dźwiękami z najwyższej, światowej, półki” (Polskie Radio PR III).
WU-HAE to: Andrzej Skwarek (el. wiolonczela), Maciej Biedrzycki (sax), Błażej Betlej (gitary), Daniel Bigaj (bas), Tomasz Dominik (bębny), Marcin Przepasko (gramofony), Marcin Guzik i Marcin Bąk (vocal)
23 stycznia 2008 r. godz. 20:00 rzeszowski klub „Pod Palmą (ul. Cicha 4a)