28 października 2010 (czwartek)
Trans-Atlantyk na objeździe Teatr Polska - Sanok
Teatr Polska jest atrakcyjną ofertą teatralną kierowaną do środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością teatralną. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Założeniem „Teatru Polska” jest zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Projekt ma otworzyć możliwości współpracy między teatrami, a ośrodkami kultury, a także ułatwić poznanie nowych przestrzeni, w których można wystawić przedstawienie teatralne.
Do drugiej już edycji programu zgłosiło się 60 spektakli. Spośród nich Komisja Artystyczna wyłoniła 18 przedstawień, które tym samym zakwalifikowały się do drugiego etapu. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 17 teatrom. Teatry odwiedzą 89 miejscowości w Polsce. Między 12 czerwca a 11 grudnia 2010 roku odbędzie się w sumie 157 prezentacji.
W tegorocznej edycji biorą udział:
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Stowarzyszenie Teatr Strefa Ciszy w Poznaniu, Teatr Gry i Ludzie w Katowicach, Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Centrum Kultury w Lublinie, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, Białostocki Teatr Lalek, Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie, Teatr im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu, Fundacja Kresy 2000 Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowu i Muzyce, Teatr Ateneum w Warszawie, Fundacja Teatr Malabar Hotel, Paideia. Fundacja Działań Twórczych w Kulturze i Edukacji. Teatr Figur w Krakowie, Teatr Polski w Bielsko-Białej, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
"Trans-Atlantyk"
wg powieści Witolda Gombrowicza
reżyseria: Janusz Opryński, Witold Mazurkiewicz
obsada: Jacek Brzeziński, Witold Mazurkiewicz, Jarosław Tomica, Michał Zgiet, Rafał Sadownik
scenografia: Jerzy Rudzki
wykonanie scenografii: Tomasz Bułhak, Jarosław Rudnicki, Jan Piotr Szamryk
malowidła na płótnach: Ewa Gębka
muzyka: Krzesimir Dębski
światło i dźwięk: Jan Piotr Szamryk
...Inscenizacja Witolda Mazurkiewicza i Janusza Opryńskiego za pomocą prostych a zarazem szalenie teatralnych środków pokazuje zderzenie dwóch żywiołów, które budują świat Trans-Atlantyku - polskiego i argentyńskiego. Świetna jest scenografia Jerzego Rudzkiego składająca się z palmy i krążącej wokół niej bryczki. (...)
Opryński i Mazurkiewicz wydobywają z Trans-Atlantyku niezwykle dzisiaj aktualne zderzenie symboliki narodowej z seksualną. Przecież główną areną, na której manifestuje się obecnie polski patriotyzm i nacjonalizm, jest właśnie sfera obyczaju. Protesty przeciw marszom gejów i niemoralnym wystawom sztuki urastają dziś do batalii w obronie wartości narodowych, co wspaniale puentuje przedstawienie z Lublina...
Roman Pawłowski, “Gazeta Wyborcza”
...90 minut przezabawnego zdzierania masek z polskiej duszy: politycznych, patriotycznych, religijnych, patriarchalnych. A jednak w finale śmiech staje nam kością w gardle. Lubelskim aktorom udało się w barokowo-gawędowej formie uzmysłowić nam utratę tożsamości narodowej i jednostkowej. Gorycz, ból i refleksja, a także poczucie, że czegoś już nie ma, że trawi nas dotkliwy brak...
Grzegorz Janikowski, “Życie”
Sanocki Dom Kultury, Sanok 28 października 2010r.
ostatnia zmiana: 2010-09-13