Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zaprasza mieszkańców Podkarpacia na spotkanie z Tadeuszem Mazowieckim 27 maja (poniedziałek) o godz. 12.00 w auli RA3 w siedzibie uczelni, przy ul. Sucharskiego 2 w Rzeszowie. Wydarzenie połączone będzie z promocją najnowszej książki premiera „Rok 1989 i lata następne”.
Książka Tadeusza Mazowieckiego zawiera autorski wybór tekstów, przemówień i wywiadów przeprowadzonych m.in. przez Teresę Torańską, Jerzego Turowicza, Ewę Milewicz, ks. Adama Bonieckiego i Jarosława Gowina. Można w niej także znaleźć najważniejsze przemówienia Tadeusza Mazowieckiego, wśród nich: o "grubej linii", plan dokończenia reform państwa przedstawiony w trakcie solidarnościowej "wojny na górze", debatę z premierem Tuskiem, a nawet fragment toastu wygłoszonego u Lorda Mayora Londynu. Dodatkowym uzupełnieniem są listy, ilustracje i dokumenty (m.in. stenogram rozmowy z kanclerzem Kohlem).
Publikacja zdradza m.in. dlaczego Mazowiecki nie lubi sejmu, co skłoniło go do decyzji, aby zostać premierem, w jakim kierunku zmierza nasz kraj i którego Polaka najczęściej wspomina się w Moskwie.
Fragment rozdziału "GORZKA ROLA SPINACZA":
"Czy lubi pan ten sejm?
Nie.
Dlaczego?
A państwo lubicie?
Ja coraz mniej.
A ja tak. Odpowie pan?
Nie lubię Sejmu, bo za dużo wokół kłótni nie na poziomie, a za mało rzeczowej pracy. Ale w końcu nie moja ocena jest ważna. Ważne, że ludzie źle o politykach myślą i że generalizują te swoje oceny".
Na uwagę zasługują także teksty napisane specjalnie do tej publikacji, wśród nich rozliczeniowy "Sąd nad grubą kreską", oraz materiały wcześniej niepublikowane, takie jak zapis niewyemitowanego wywiadu dla TVP, przeprowadzonego przez Andrzeja Urbańskiego i diagnozy stanu demokracji w Polsce i naszym regionie.
Książka "Rok 1989 i lata następne" jest świadectwem czasu skierowanym do czytelników, którzy w polityce chcą widzieć coś głębszego i którzy od polityków oczekują postawy służby.
We Wstępie autora czytamy:
"Wiele razy spotykałem się z pytaniem, dlaczego nie piszę pamiętników. Mówiono nawet, że to mój obowiązek. Niestety, nie umiałem się z tego wywiązać. Nie prowadziłem zapisków na bieżąco, nie potrafiłbym też tego nadrobić za pomocą wywiadu rzeki. Przejrzałem moje teksty, które powstały po roku 1989 i w latach późniejszych. Są to głównie wystąpienia publiczne lub wywiady ze mną. Stanowią one świadectwo epoki, której zrelacjonowania wiele osób ode mnie oczekuje. Czytając je, uświadomiłem sobie, że sporo już jednak opowiedziałem. Dlatego postanowiłem je zebrać i ułożyć w książkę".
"(…) Tym zbiorem chcę w jakiejś mierze spełnić mój obowiązek dania świadectwa o naszej najświeższej historii. Równocześnie istotne wydało mi się przedstawienie myśli politycznej, jaką się kierowałem w tym czasie i jaka, w moim przekonaniu, zachowuje swą wartość także na przyszłość."
Przed rozpoczęciem będzie możliwość zakupu książki, którą bezpośrednio po wykładzie Premier Mazowiecki będzie podpisywał.