Najstarsza niepubliczna Uczelnia w regionie zainaugurowała 29. Rok Akademicki

W obecności ponad 400 osób – studentów, pracowników uczelni oraz zaproszonych gości WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa rozpoczęła rok akademicki 2023/2024. W 29 roku działalności studia w najstarszej niepublicznej Uczelni w regionie naukę rozpoczyna ponad 4 tys. studentów w tym ponad 1,5 tys. na pierwszym roku studiów.

W roku akademickim 2023/2024 studenci rozpoczynają naukę na pięciu kierunkach studiów: administracji, bezpieczeństwie wewnętrznym, kryminologii, prawie i zarządzenie. Wśród 1,5 tys. osób są zarówno studenci studiów stacjonarnych, niestacjonarnych, jak i studiów podyplomowych oraz słuchacze Seminarium Doktoranckiego z zakresu prawa. 

Nowie kierunki studiów w WSPiA 

Uroczystą Inaugurację Roku Akademickiego w WSPiA tradycyjnie rozpoczęło podsumowanie mijającego roku. Jak powiedział prof. Jarzy Posłuszny, Rektor WSPiA uczelnia rozpoczyna rok akademicki, w którym wszystkich czekają ogromne wyzwania. – Śmiało dziś mogę stwierdzić, że miniony rok akademicki, to okres przede wszystkim naszego rozwoju jakościowego. Po sukcesie rekrutacyjnym związanym z utworzeniem kierunku kryminologia postawiliśmy na jakościowe umacnianie działalności naszej Uczelni. Przed nami jednak kolejny etap rozwoju m.in. uruchomienie nowych kierunków studiów. Dziś jednak nie zdradzę ich nazwy – powiedział prof. Jerzy Posłuszny. 

Pierwsza habilitacja w WSPiA

Podsumowując miniony rok Rektor WSPiA wspomniał o kilku sprawach zasługujących na szczególne wyróżnienie. – Zaleźliśmy się w gronie 17 uczelni niepublicznych w Polsce, które otrzymały specjalną dotację na działalność naukowo badawczą. Jak co roku nadawaliśmy stopienie doktora w dyscyplinie nauki prawne, ale w tym roku nastąpiło jedno szczególnie wydarzenie. Po raz pierwszy nadaliśmy stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki prawne. Otrzymała go Pani dr hab. Anna Świerczewska-Gąsiorowska, pełniącej funkcję prodziekana Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ważnym elementem ubiegłego i przyszłego roku akademickiego jest odnowienie po pandemii i po pierwszym roku wojny w Ukrainie współpracy i kontaktów z uczelniami ukraińskimi zwłaszcza z Uniwersytetem we Lwowie i Kijowie. Jesteśmy w trakcie reformowania kierunku prawo i już widzimy efekty w postaci 2 razy większej liczby kandydatów na ten kierunek niż ubiegłym w roku – wyliczał prof. Jerzy Posłuszny. 

Podsumowując miniony rok Rektor WSPiA wspomniał także o rozpoczętym 10 lat temu programie „Bezpieczna Przyszłość”. – Jest to program edukacyjno-badawczy adresowany do młodzieży szkół średnich i studentów. 10 lat temu nie wiedzieliśmy jakie wydarzenia nas czekają. Jednak udało nam się przewidzieć pewne zjawiska, które nastąpią. Konstruując ten program, uznaliśmy, że jedną z najważniejszych wartości w życiu społecznym jest bezpieczeństwo. Stało się to bardzo ważnym przesłaniem w obecnych czasach w kontekście wojny na Ukrainie oraz budowania i umacniania społeczeństwa obywatelskiego. Program „Bezpieczna Przyszłość” różnymi działaniami przez 10 lat objął blisko 100 tys. młodych ludzi – zaznaczył Rektor WSPiA. >

Szkolnictwo wyższe mierzy się z poważnymi problemami 

– 1 października 2023 r. rozpoczęliśmy realizację nowej strategii WSPiA na lata 2023 – 2025. Jest to bardzo konkretna strategia, której najważniejszym celem jest efektywność i jakość kształcenia. Dzisiaj szkolnictwo wyższe mierzy się z bardzo poważnymi problemami. Musimy systemowo zlikwidować skutki pandemii w postaci postaw i podejścia do nauki młodych ludzi. Musimy wyjść naprzeciw zmieniającej się percepcji i oczekiwaniom młodzieży, będących skutkiem cyfryzacji ich mózgów. Dzisiaj musimy wymagać od młodzieży nie tylko wiedzy, ale także tzw. inteligencji emocjonalnej. Z tymi problemami nie uporamy się tradycyjnymi metodami i formami nauczania – tłumaczył prof. Jerzy Posłuszny. 

WSPiA uczelnia bez ocen 

Rektor WSPiA przypomniał, że Uczenia od kilku lat realizujemy program „Nowy Wymiar Studiowania”. – Zrealizowaliśmy kilka nowatorskich rozwiązań, takich jak SBS, Edukator, MIX-edukacyjny. Te rozwiązania były elementem rewolucyjnej reformy, którą wprowadzamy. Od tego roku WSPiA przechodzi na System Punktowy. W najważniejszych przedmiotach determinujących wykształcenie młodego człowieka rezygnujemy z ocen na rzecz zbierania punktów na 8. różnych, obowiązkowych drogach aktywności dydaktycznej. Student ma wyraźnie zaznaczoną metę, do której dąży, systematycznie pracując na swój sukces – zaznaczył w swoim wystąpieniu prof. Jerzy Posłuszny. 

Cele nowego systemu punktowego

Zwrócił uwagę, że chce, aby studenci systematycznie się uczyli dla wiedzy kompetencji i umiejętności, a nie dla oceny. – Nasz system ma uczyć odpowiedzialności za zdobywanie wiedzy, zwiększać poczucie wartości studenta i satysfakcję z osiąganych sukcesów. Pozwoli także na bieżący monitoring postępów i zwiększy tzw. kompetencje i inteligencję emocjonalną młodzieży. Zmieniamy także wymagania względem nauczycieli akademickich, którzy muszą być mentorami i przewodnikami studentów, a nie tylko belframi, którzy na koniec przeprowadzają egzamin – wyliczał prof. Jerzy Posłuszny. 

Na koniec zwracając się do studentów Rektor WSPiA życzył im jak najlepszych wyników w nauce. – Chcę, aby studiowanie w naszej uczelni przyniosło wam dużo satysfakcji. Żeby to było nie tylko zdobywanie wiedzy, ale także dobre wspomnienia. Życzę Wam, aby dyplom naszej Uczelni był dla was przepustką do życia zawodowego i różnej aktywności. Niech to będzie dyplom satysfakcji z osiągniętego sukcesu, na który będą składać się te malutkie sukcesy w Systemie Punktowym – zakończył prof. Jerzy Posłuszny. 

Witamy nowych studentów 

Jak co roku podczas inauguracji roku akademickiego w WSPiA ślubowanie złożyli studenci rozpoczynających naukę na studiach I i II stopnia na kierunku „administracja”, „bezpieczeństwo wewnętrzne”, „kryminologia” i „zarządzanie” oraz jednolitych studiach magisterskich na kierunku „prawo”. W tym momencie oficjalnie zostali przyjęci do społeczności akademickiej WSPiA 

Nagrody, wyróżnienia i odznaczenia 

Ogłoszono także listę najlepszych absolwentów WSPiA. Nagrodę im. Profesora Marcina Jełowickiego dla najlepszego absolwenta studiów na kierunku „administracja” otrzymała Joanna Kruk. Najlepszy absolwent studiów na kierunku: „bezpieczeństwo wewnętrzne” to Eryk Rosół; „prawo” to Karolina Płonka; „zarządzanie” to Mikołaj Staniek. 

W XXIII konkursie na najlepsze prace dyplomowe WSPiA w kategorii prac licencjackich pierwsze miejsce zajął Pan Mateusz Małkowski. Kolejni byli Pan Daniel Kulpa i Pani Wiktoria Kubasiewicz. W kategorii prac magisterskich najlepsza był Pani Karolina Szczęch. Kolejne miejsca zajęli Pan Bartosz Kłoda oraz Pan Dawid Majda. 

Wręczone zostały również odznaczenia przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Ministra Edukacji i Nauki. 

Podczas Inauguracji roku akademickiego głos zabrał przedstawiciel studentów. Studentów w murach WSPiA powitał Jakub Skiba, Przewodniczący Parlamentu Studentów WSPiA. Uroczystość zakończył „Dwugłos Inauguracyjny”, podczas którego gen. Bryg. rez. dr hab. Tomasz Bąk, profesor WSPiA oraz dr Grzegorz Krzeszowski zastanawiali się, czy istnieje remedium na pokoju i bezpieczeństwo w europie. Wykładu można wysłuchać poniżej.

Na zakończenie uroczystej Inauguracji prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA ogłosił „Rok akademicki 2023/2024 uważam za otwarty, quod felix, faustum fortunatumque sit”.


data ostatniej modyfikacji: 2023-10-09 10:08:04
Komentarze
 
Polityka Prywatności