Przygotowanie rankingu zajęło redakcji Newsweeka kilka miesięcy. - Ocena ludzkich kompetencji nigdy nie należy do zadań łatwych - tłumaczy Dariusz Wilczak, dziennikarz Newsweeka. - Można ulec powierzchownym sądom, zbyt daleko idącym uproszczeniom. Bez wnikliwej obserwacji, bez zastosowania niemal naukowej metodologii trudno wyrażać opinie na temat wyjątkowo skomplikowanej materii jaką jest samorządność.
Osiemnaście lat temu odbyły się pierwsze, wolne wybory samorządowe. Dziesięć lat temu rząd Jerzego Buzka zreformował Polskę, zmniejszając liczbę województw do 16, tworząc powiaty. Dopiero od sześciu lat wybieramy wójtów, burmistrzów i prezydentów w wyborach bezpośrednich. Osiemnaście lat to jednak wystarczająco długi czas, by pozwolić sobie na pierwsze podsumowania.
- W powszechnej opinii polityków, działaczy społecznych, nawet publicystów zwykle krytycznych wobec polskiej rzeczywistości, reformy samorządowe, ze wszystkich polskich reform, udały się najlepiej. To prawda, choć nie wszędzie i nie każdemu w równym stopniu. Nasz ranking ma pokazać liderów. Ludzi, którzy dobrze pracują dla lokalnych społeczności - twierdzi redakcja Newsweeka.
Przeprowadzając ranking analitycy skupili się na szefach 108 największych miast. Wszystkich polskich miast rządzonych przez prezydentów (prawo noszenia tego tytuł mają rządzący w miastach, które miały lub mają ponad 50 tys. mieszkańców, a także szefowie kilku mniejszych, które do 1998 roku były miastami wojewódzkimi).
Ustalając kryteria oceny starali się nie popełnić błędu. Skorzystali z wiedzy socjologów i specjalistów public relations, od dawna współpracujących z samorządami. Wspólnie stworzyli ankietę, którą wysłaliśmy do każdego ze 108 prezydentów. - Chcieliśmy wiedzieć jak w czasie prezydentury rósł budżet miasta, jak wzrastały miejskie inwestycje, jak prezydenci radzili sobie z przestępczością i czy umieli pozyskiwać środki z funduszy europejskich. Pytaliśmy, między innymi, o sposób komunikowania się z mieszkańcami, o inicjatywy prezydenta poprawiające jakość życia w mieście, o to jak wygląda współpraca prezydenta z radą miasta i z instytucjami pozarządowymi - wylicza Dariusz Wilczak.
Dane jakie nadeszły w odpowiedziach, dziennikarze Newsweeka weryfikowali w poszczególnych miastach. Przeprowadzili mnóstwo rozmów z lokalnymi politykami i przedstawicielami organizacji "non profit". Odwiedzali miasta, żeby na własne oczy przekonać się jak wyglądają. Słuchali, co mówią mieszkańcy o swoich gospodarzach. Po szczegółowej analizie wybrali 25 najlepszych, najsprawniej rządzących swoim miastem ludzi.
Finałową piętnastkę "najlepszych z najlepszych" ustaliliśmy wspólnie z dr Anną Gizą-Poleszczuk - socjologiem Uniwersytetu Warszawskiego, a także z Krzysztofem Nowakiem i Dymitrem Romanowskim z firmy PR Profile. - Zastosowaliśmy jedyną możliwą metodę oceny prezydentów: braliśmy pod uwagę wielkość miasta, ale i tradycję gospodarowania, położenie, historię. Warszawy nie ocenialiśmy, pozostawiając prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz do oceny rankingów, porównujących skuteczność prezydentów i burmistrzów europejskich stolic - mówi Dariusz Wilczak. - Wyniki mogą zaskakiwać.
Ranking prezydentów miast według tygodnika Newsweek:
1. Krosno - Piotr Przytocki
2. Wrocław - Rafał Dutkiewicz
3. Rzeszów - Tadeusz Ferenc
4. Świnoujście - Janusz Żmurkiewicz
5. Gorzów - Tadeusz Jędrzejczak
6. Elbląg - Henryk Słonina
7. Rybnik - Adam Fudali
8. Gdynia - Wojciech Szczurek
9. Jelenia Góra - Marek Obrębalski
10. Świdnica - Wojciech Murdzek
11. Tychy - Andrzej Dziuba
12. Bydgoszcz - Konstanty Dombrowicz
13. Szczecin - Piotr Krzystek
14. Łódź - Jerzy Kropiwnicki
15. Płock - Mirosław Milewski
- Wśród najlepszych są prezydenci wielkich miast - to było do przewidzenia, ale też szefowie miast niewielkich jak Krosno, w którym od sześciu lat rządzi zwycięzca naszego rankingu Piotr Przytocki - mówi dziennikarz Newsweeka.