W miniona środę w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej miała miejsce wizyta przedstawicieli IOM – Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji.
IOM działa w Polsce od 2002 roku. W skład organizacji wchodzi 125 krajów członkowskich, w tym Polska. IOM zajmuje się zarządzaniem migracjami z korzyścią dla migrantów i społeczeństw, prowadzi wiele projektów m.in. w zakresie zwalczania nielegalnej migracji, przeciwdziałania handlowi ludźmi oraz integracji imigrantów.
Podczas wizyty w Przemyślu, przedstawicielom IOM oraz zaproszonym gościom towarzyszył Zastępcą Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału SG płk Waldemar Skarbek. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu IOM: „Wzmacnianie Zdrowia Publicznego na Granicach Zewnętrznych Unii Europejskiej” – jego celem jest m.in. obniżenie ryzyka związanego ze zdrowiem publicznym i nielegalną migracją wzdłuż zewnętrznych granic rozszerzonej UE oraz podniesienie jakości świadczeń zdrowotnych udzielanych migrantom w regionie przygranicznym, w oparciu o podejście bazujące na przestrzeganiu praw człowieka.
Obecnie dobiega końca pierwsza faza projektu, która polega na ocenie istniejących warunków i procedur na przejściach granicznych w zakresie ochrony zdrowia publicznego. Podczas spotkania w Przemyślu dyskutowano o kwestiach związanych z identyfikacją zagrożeń, leczeniem i pomocą medyczną udzielaną osobom migrującym a także poruszono problem monitorowania i zapobiegania chorobom zakaźnym wśród funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Goście z IOM odwiedzili Ośrodek dla Cudzoziemców BiOSG, zapoznali się z istniejącą infrastrukturą (przede wszystkim pod kątem zdrowia publicznego np. warunków higienicznych), a następnie udali się do Nadbużańskiego Oddziału SG.<www.naszemiasto.pl>