Realizacja wspólnych projektów badawczych oraz proponowanie zagadnień do rozwiązania w ramach tematów prac dyplomowych przewiduje umowa, jaką w Rzeszowie zawarli rektorzy Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Rzeszowskiej i prezes WSK PZL - Rzeszów.
Obie uczelnie zobowiązały się także do wprowadzania do programów kształcenia tematyki związanej z zainteresowaniami lub problemami przemysłu lotniczego.
Zdaniem Worosz, umowa pozwoli studentom na badania, które w przyszłości zostaną wykorzystane w przemyśle lotniczym.
Porozumienie gwarantuje studentom m.in. dostęp do aparatury, urządzeń i bibliotek obu uczelni. Badania, które będą prowadzone w ramach podpisanej umowy mają dotyczyć głównie przemysłu lotniczego.
Ze strony UŚ porozumienie realizować będzie Instytut Nauki o Materiałach Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach, zaś na PRz - Uczelniane Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego i Katedra Materiałoznawstwa.
Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL - Rzeszów powstała w 1938 r. Zatrudnia niespełna 4 tys. osób. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją komponentów lotniczych i kompletnych jednostek napędowych, m.in. do samolotu F16. W 2002 roku firma United Technologies Holdings kupiła spółkę. WSK jest członkiem "Doliny Lotniczej", zrzeszającej ponad 60 firm specjalizujących się w przemyśle lotniczym, które zatrudniają ok. 20 tys. osób. (PAP)