W Rzeszowie będą się kształcić specjaliści zarządzania lotnictwem

Dział: Rzeszów

Od przyszłego roku akademickiego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie studenci będą mogli zdobywać wiedzę na kierunku Aviation Management - zarządzanie lotnictwem. Będzie to pierwszy w Polsce, a czwarty w Europie, taki kierunek.

Rzeszowska uczelnia otwiera tę specjalność dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Projekt pod nazwą "Do kariery na skrzydłach - studiuj Aviation Management" realizowany jest w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i programu Kapitał Ludzki; jego wartość to ok. 3 mln zł.

Jak powiedział kierownik projektu Bartosz Pomianek, z badań Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że w ciągu 10-15 lat zabraknie na polskich lotniskach ok. 25 tys. specjalistów i pracowników do obsługi takich obiektów.

"W związku z tym nasz projekt ma na celu wyjście naprzeciw wymaganiom rynku i wprowadzenie nowych specjalności. Kierunek ten kształci specjalistów do zarządzania lotniskami i liniami lotniczymi. Podstawowe założenia projektu to: innowacyjność - bo jesteśmy pierwsi w Polsce i czwartą uczelnią w Europie, która proponuje taką specjalność. Po drugie, dzięki wsparciu UE możemy oferować ten kierunek za darmo dla 50 studentów" - dodał Pomianek.

Studia będą prowadzone w języku angielskim; trwać będą trzy lata. Na razie władze uczelni nie przewidują możliwości kształcenia więcej niż 50 studentów, którzy będą zdobywać wiedzę za darmo w ramach unijnego projektu. Ale - jak zaznacza Pomianek - w przyszłości na pewno będzie taka możliwość.

"Wszystko zależy od tego, jak rynek przyjmie pierwszych absolwentów. Na razie nie wiemy też, ile kosztować będą takie studia" - powiedział kierownik projektu.

Zajęcia prowadzone będą przez specjalistów z zagranicy; m.in. przez prof. Ulricha Desela z Uniwersytetu w Bad Honnef koło Bonn w Niemczech, który powiedział, że absolwenci tego kierunku będą mogli znaleźć pracę m.in. w liniach lotniczych w działach marketingu czy sprzedaży.

"Poza tym specjalność ta umożliwia podjęcie pracy na lotniskach w różnych działach, także w firmach, które czarterują samoloty lub zajmują się przewozem lotniczym towarów. Spektrum możliwości jest ogromne. Na pewno jest to ciekawa praca dla ludzi, którzy lubią podróżować, pracować za granicą i być ciągle w ruchu" - dodał Desel.

Pierwsi studenci rozpoczną kształcenie w październiku. Przy rekrutacji pod uwagę brane będą wyniki maturalne z matematyki i jęz. angielskiego.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie powstała w 1996 r. Uczelnia posiada uprawnienia do prowadzenia kształcenia na 12 kierunkach studiów, w ramach których studenci mają do wyboru 62 specjalności. WSIiZ jako jedyna z Podkarpacia i jedna z niewielu w kraju zaliczana jest do uczelni o klasie międzynarodowej. Kształci ok. 10 tys. studentów.PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2010-02-03
Komentarze
Polityka Prywatności