Nominacja profesora Aleksandra Kozłowskiego

Dział: Rzeszów

W dniu 3 marca 2010 roku profesor Aleksandrer Kozłowski odebrał nominację z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Lecha Kaczyńskiego.

Prof. dr hab. inż. Aleksander Kozłowski urodził się 31 stycznia 1955 roku w Jarosławiu. Studia wyższe odbył w latach 1974-1979 na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej uzyskując tytuł magistra inżyniera budownictwa

Stopień naukowy doktora nauk technicznych nadała Aleksandrowi Kozłowskiemu Rada Naukowa Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie w 1988 roku, stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych uzyskał w 2000 roku Uchwałą Rady Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Postępowanie o nadanie tytułu profesora nauk technicznych przeprowadziła Rada Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

           
Prof. Aleksander Kozłowski na 30 letni staż pracy zawodowej, naukowej i dydaktycznej. W roku 1977 został zatrudniony na stanowisku asystenta stażysty, następnie asystenta i starszego asystenta w Katedrze Konstrukcji Budowlanych WBiIŚ Politechniki Rzeszowskiej. Od 1988 r. pracował na stanowisku adiunkta, a od 2001 został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego. W latach 2002-2004 pracował jako visiting profesor w Universidade da Beira Interior, Covilha, Portugalia prowadząc wykłady z konstrukcji stalowych, zespolonych i specjalnych.


Jest autorem i współautorem łącznie 175 oryginalnych publikacji naukowych, w tym 98 po uzyskaniu stopnia naukowego doktora habilitowanego. Jest współautorem 4 monografii, 1 podręcznika akademickiego oraz 1 skryptu, współredaktorem 2 monografii. Ma w swoim dorobku 77 artykułów w recenzowanych czasopismach zagranicznych, ogólnokrajowych i lokalnych, 40 recenzowanych referatów konferencji zagranicznych, 41 recenzowanych referatów konferencji krajowych oraz 12 raportów naukowych programu COST.

Działalność naukowa prof. Aleksandra Kozłowskiego dotyczy zagadnień modelowania i zaawansowanej analizy konstrukcji budowlanych. Szczególnym polem jego zainteresowań jest zagadnienie węzłów podatnych – w tej dziedzinie jest uznanym autorytetem krajowym i zagranicznym. Działalność naukowa dotyczy w szczególności:

- badań doświadczalnych połączeń, węzłów i elementów konstrukcji stalowych i zespolonych stalowo-betonowych,

- analizy konstrukcji stalowych i zespolonych z węzłami podatnymi oraz oceny wpływu sztywności węzłów na zachowanie się konstrukcji,

- opracowania pomocy projektowych do oceny sztywności i nośności węzłów konstrukcji stalowych i zespolonych,

- opracowania procedur projektowych obliczania konstrukcji ramowych z węzłami podatnymi,

- kształtowania i optymalizacji konstrukcji,

- analizy stateczności złożonych układów konstrukcyjnych,

- metod obliczeniowych wprowadzonych do norm europejskich EC3 i EC4.


Ostatnio, w ramach programów naukowych COST, zajmuje się:

- oceną efektywności i ekonomiki, z uwzględnieniem oddziaływania na środowisko, obiektów budowlanych wykonanych w różnych technologiach. Ocena wykonywana jest z wykorzystaniem tzw. analizy zrównoważonego rozwoju (sustanability),

- ustaleniem nienormowych lub ponadnormatywnych oddziaływań i obciążeń budynków oraz metod zapewnienia budynkom bezpiecznego ich przeniesienia (robustness i structural integrity).

           
Prof. Kozłowski kierował oraz brał udział w realizacji kilku projektów badawczych. Obecnie kieruje polskim zespołem w Europejskim projekcie badawczym „Renovation of Buildings using Steel Technologies” ROBUST, realizowanym w ramach Research Fund for Coal and Steel – Fundusz Badawczy Węgla i Stali. Jest także kierownikiem grantu - „Modernizacja budynków z zastosowaniem konstrukcji stalowych”.

           
Naukowiec jest promotorem 2 obronionych prac doktorskich. Pełnił też funkcję recenzenta 5 prac doktorskich oraz był recenzentem w 1 przewodzie habilitacyjnym. Był
promotorem 65 prac dyplomowych magisterskich i inżynierskich, w tym pięciu nagrodzonych w konkursie Ministra Budownictwa. Recenzował 76 prac dyplomowych.

           
Profesor brał i bierze czynny udział w pracach Komitetów Naukowych i Organizacyjnych 14 konferencji naukowych krajowych i zagranicznych, m.in.: był Sekretarzem Organizacyjnym Konferencji Naukowych KILiW PAN i KN PZITB Krynica 1993 i 1994, był członkiem Komitetu Naukowego i Sterującego kolejnych konferencji European Conference on Steel Structures EUROSTEEL, w Coimbrze, Maastricht i Graz, był z-ca Przewodniczącego Komitetu Naukowego i Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego XI International Conference on METAL STRUCTURES ICMS, Rzeszów, 2006.


Współpracuje naukowo z wieloma ośrodkami krajowymi i zagranicznymi, bierze udział w międzynarodowych programach badawczych, m.in. europejskiego programu COST (Cooperation in Science and Technology), w którym uczestniczył w grupach roboczych i był członkiem wielu projektów.

Jest też zaproszonym członkiem-założycielem Międzynarodowej Sieci Naukowej w dziedzinie konstrukcji stalowych “International Network of Scientific Partners in the field of Steel Construction”, prowadzonej przez ArcelorMittal, 2007.


Równoległe z pracą naukową i dydaktyczną w Politechnice Rzeszowskiej, Aleksander Kozłowski zajmował się działalnością zawodową, pracując na części etatu w biurach projektów. Jest współautorem wielu projektów konstrukcji stalowych i żelbetowych, oraz ponad stu ekspertyz i opinii technicznych. W 1986 roku uzyskał uprawnienia budowlane, a w roku 1995 tytuł Rzeczoznawcy Budowlanego oraz Rzeczoznawcy PZITB. Od 1996 roku był członkiem Komisji Wojewody Rzeszowskiego i Podkarpackiego ds. Uprawnień, a obecnie jest członkiem tej Komisji w Izbie Inżynierów Budownictwa.


Za swoją działalność Aleksander Kozłowski był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Otrzymał 13 nagród indywidualnych i zespołowych Rektora Politechniki Rzeszowskiej za osiągnięcia naukowe, odznaczenie Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej (2009), Medal Edukacji Narodowej (2006), Nagrodę Rektora Politechniki Warszawskiej za udział w pracach zespołu WIL Politechniki Warszawskiej (2006), Srebrny Krzyż Zasługi, (2003), Nagrodę im. Prof. Stefana Bryły (2001), Srebrną Odznakę PZITB (1999), 8 nagród i wyróżnień Ministra Budownictwa.Od 1994 r. jest członkiem Sekcji Konstrukcji Metalowych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, a od 2008 r. jest vice-przewodniczącym Sekcji.

źródło: PRz


ostatnia zmiana: 2010-03-16
Komentarze
Polityka Prywatności