Nominacja profesora Pawła Pawlusa

Dział: Rzeszów

W dniu 3 marca 2010 roku profesor Paweł Pawlus odebrał nominację z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Lecha Kaczyńskiego.

Prof. Paweł Pawlus urodził się 1 listopada 1961 r. w Rzeszowie. W 1980 roku ukończył I Liceum Ogólnokształcące imienia Stanisława Konarskiego w Rzeszowie, a w latach 1980-1985 odbył studia wyższe na Wydziale Mechanicznym Politechniki Rzeszowskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera mechanika o specjalności samochody i ciągniki. W latach 1986-1987 pracował w PP POLMOZBYT Rzeszów. 1 października 1987 roku podjął pracę na Politechnice Rzeszowskiej, początkowo w Zakładzie Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych (wcześniejsza nazwa Zakład Eksploatacji Pojazdów Samochodowych) a od roku 2004 w Katedrze Technologii Maszyn i Organizacji Produkcji.

Stopień doktora nauk technicznych z zakresu dyscypliny naukowej budowa i eksploatacja maszyn  nadała mu w 1993 roku Rada Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej na podstawie rozprawy doktorskiej „Wpływ struktury geometrycznej powierzchni cylindrów na wybrane parametry eksploatacyjne wielocylindrowego silnika spalinowego”, a stopień naukowy doktora habilitowanego w tej samej dyscyplinie – w 2000 roku Rada Wydziału Budowy Maszyn i Zarządzania Politechniki Poznańskiej na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt. ”Struktura geometryczna powierzchni cylindrów podczas eksploatacji silnika spalinowego”.

Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Technologii Maszyn i Organizacji Produkcji Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Zajmuje się metrologią chropowatości powierzchni oraz zagadnieniami tribologicznymi. Skoncentrował swoją działalność naukową na analizie struktury geometrycznej powierzchni tulei cylindrowych na etapach technologii i eksploatacji. Zajmuje się ponadto analizą błędów podczas pomiarów stykowych mikrogeometrii powierzchni, modelowaniem struktury geometrycznej powierzchni losowych, analizą topografii powierzchni kilku-procesowych oraz wpływem kieszeni smarowych na modyfikowanie właściwości tribologicznych skojarzeń trących.

Jest autorem lub współautorem około 170 publikacji naukowych, z czego ponad 30 ukazało się w znanych czasopismach z Listy Filadelfijskiej, m.in. Precision Engineering, Measurement, Wear, Tribology International, Tribology Letters, Journal of Materials Processing Technology, International Journal of Machine Tools and Manufacture, Key Engineering Materials. Aktywnie uczestniczył w wielu konferencjach naukowych (miały one miejsca m.in. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Finlandii, Danii, Austrii i Egipcie). Jest autorem 2 monografii. Współuczestniczył w około 15 tematach badawczych dla przemysłu. Wypromował 6 doktorów nauk technicznych w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn, był opiekunem prac dyplomowych ponad 100 absolwentów (inżynierów i magistrów inżynierów). Był recenzentem 5 prac doktorskich. Jest członkiem Sekcji Inżynierii Jakości i Diagnostyki Komitetu Metrologii i Systemów Naukowych Polskiej Akademii Nauk oraz grupy tematycznej „Pomiary i zapewnienie jakości w systemach produkcyjnych” w ramach Sieci Doskonałości Procesów Produkcyjnych Promet.

Przebywał na stażach naukowych w Warwick University (Anglia) – pobyt 10-miesięczny w latach 1994/1995 w ramach stypendium British Council  oraz Halmstad University (Szwecja) – pobyt 2-tygodniowy w 2005 roku.

Prowadzi zajęcia dydaktyczne z przedmiotów: badania operacyjne oraz niezawodność i eksploatacja maszyn. Prowadził wykłady oraz seminaria w języku angielskim na Politechnice Rzeszowskiej oraz na uczelniach w następujących krajach: Austria, Szwecja, Francja, Niemcy i Szwajcaria.

Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego konferencji „Wytwarzanie elementów maszyn ze stopów metali o specjalnych właściwościach” (maj 2006) oraz 12-tej konferencji międzynarodowej „Metrology and Properties of Engineering Surfaces” (lipiec 2009). Jest redaktorem naczelnym specjalnego wydania czasopisma Wear obejmującego wybrane referaty zaprezentowane na konferencji „Metrology and Properties of Engineering Surfaces”.

Jest przewodniczącym Wydziałowej Komisji Wyborczej (kadencja 2008-2012) oraz pełnomocnikiem Dziekana Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa ds. programu ERASMUS. Za swoją działalność naukową i dydaktyczną był wielokrotnie nagradzany nagrodami Rektora Politechniki Rzeszowskiej. Postępowanie w sprawie nadania tytułu naukowego profesora przeprowadziła Rada Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.

Źródło: PRz


ostatnia zmiana: 2010-03-18
Komentarze
Polityka Prywatności