II Podkarpacka Spartakiada Osób Niepełnosprawnych za nami

Dział: Rzeszów

II Podkarpacka Spartakiada Osób Niepełnosprawnych odbyła się 10 czerwca w kampusie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Kielnarowej.

Niepełnosprawne dzieciaki i młodzież najbardziej cierpią nie z powodu kalectwa, ale izolacji od rówieśników i bariery, która oddziela ich od „normalnego” życia. Spartakiada dla Osób Niepełnosprawnych organizowana po raz drugi przez Katedrę Fizjoterapii WSIiZ i Koło Naukowe „Rehabilitant” to niepowtarzalne przeżycie dla dzieci, które biorą udział w zawodach sportowych, konkursach, zajęciach hipoterapeutycznych i wielu innych niezapominanych atrakcjach. Organizatorzy i studenci WSIiZ w Rzeszowie i WSZiA w Zamościu opiekujący się dzieciakami podczas spartakiady mówią, że nikt tak jak one nie potrafi się cieszyć z każdego drobnego gestu i wydarzenia, w którym uczestniczą.

 

- II już Podkarpacka Spartakiada dla Osób Niepełnosprawnych to doskonały przykład integracji, przełamywania barier, a także lekcji praktycznej dla przyszłych fizjoterapeutów. Na naszej uczelni studiuje ponad 100 osób niepełnosprawnych, które otrzymają szansę nawiązania kontaktu z innymi studentami i jeśli zajdzie taka potrzeba pomoc rehabilitacyjną – mówi Helena Bartyzel – Lechforowicz z Katedry Fizjoterapii w Wyzszej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

 

W spartakiadzie, podobnie jak rok temu, wzięły też udział niepełnosprawne dzieci i młodzież. Z myślą o nich organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Najważniejszy punkt programu to paraolimpiada dla osób niepełnosprawnych w hali sportowej i boiskach. Zawodnicy uczestniczyli w konkurencjach lekkoatletycznych, podnoszeniu ciężarów, strzelaniu z łuków. Była też atletyka terenowa na wózkach inwalidzkich, ścieżki ekologiczne z pokonywaniem barier i pokaz meczu rugby na wózkach.

 

Na uczestników spartakiady czekały też konkursy: taneczne, wokalne (karaoke), recytatorskie i malarskie, a także zajęcia z hipo- i dogoterapii. Podczas spartakiady zaprezentowana też została twórczość artystyczna osób niepełnosprawnych. Specjaliści przeprowadzili też pokaz nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego i jego wykorzystania w usprawnianiu chorych. Na zakończenie uczestnicy i organizatorzy spartakiady biesiadowali przy wspólnym stole.

 

- Takie inicjatywy to niepowtarzalna szansa na poprawie jakości życia osób niepełnosprawnych poprzez aktywne formy rehabilitacji. Podczas spartakiady w naturalny sposób przybliżamy też studentom problemy osób niepełnosprawnych w ich środowiskach. To również wyjątkowa okazja do kształtowania postaw etyczno-moralnych i wrażliwości społecznej na problemy osób potrzebujących pomocy – podkreśla dr Bartyzel-Lechforowicz.

 

Dzięki Spartakiadzie udało się rozpowszechnić wśród studentów ideę wolontariatu i przygotować młodych ludzi do pełnienia ról animatorskich w zakresie promocji zdrowia i rehabilitacji. Ważny cel to pomoc i wsparcie środowiska naukowego, organizacji pozarządowych, firm i zakładów pracy dla dzieci z rodzin ubogich.

 

- W ubiegłym roku w I Podkarpackiej Spartakiadzie dla Osób Niepełnosprawnych uczestniczyło aż 200 osób niepełnosprawnych i studenci WSIiZ i WSZiA, dla których była to wyjątkowa lekcja wychowawcza i niepowtarzalna okazja do integracji. Spartakiada połączona z wieloma dodatkowymi atrakcjami stworzyła klimat wspólnoty, łamiąc bariery mentalne i strach. Jeszcze lepiej było w tym roku – mówi z radością dr Bartyzel-Lechforowicz.

 

- To niepowtarzalne przeżycie i wielkie emocje nie tylko dla uczestników, dla nas też. To wielka radość patrzeć na szczęście dzieci i młodzieży, które tak chętnie garnęły się do każdej zaplanowanej dla nich atrakcji. Ich uśmiech i wdzięczność za każdy drobny gest, pokazują jak bardzo są spragnione takich imprez, gdzie mogą bawić się z rówieśnikami i ciekawie spędzić czas. Laurki z podziękowaniami, które dostaliśmy na zakończenie były wzruszające – mówi Paula Drewniak, studentka 2 roku studiów magisterskich Zdrowia Publicznego w WSIiZ, która w ubiegłym roku brała udział w spartakiadzie.

 

WSIiZ planuje organizować spartakiadę cyklicznie w kolejnych latach. - Chcemy, by impreza z roku na rok była poszerzana o nowe formy i pomysły – mówi dr Bartyzel-Lechforowicz.

 

źródło: WSIiZ


ostatnia zmiana: 2010-06-11
Komentarze
Polityka Prywatności