Najlepsze kąpieliska na Podkarpaciu

Dział: Rzeszów

Po krótkotrwałym ochłodzeniu znów zalała nas fala upałów, dlatego warto już teraz zaplanować wypoczynek nad wodą. Po ostatnich doniesieniach o utonięciach, bezpieczeństwo należy postawić na pierwszym miejscu!

Dobre miejsce do pływania to przede wszystkim miejsce bezpieczne. Na liście Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Rzeszowie jest ich 27, ale - według ostatniego raportu - tylko w 25 z nich woda jest zdatna do pływania.
 
Bakterie Salmonelli uniemożliwiły korzystanie z przemyskiego kąpieliska na osiedlu Kmiecie, na razie także zamknięte jest kąpielisko "Jałowce" w Kozłowie. Próbki wody do badań pobierane są raz na dwa tygodnie, dlatego z miejsc sprawdzanych przez sanepid można spokojnie korzystać.

Dobra woda to za mało

Brak ryzyka zachorowania spowodowanego niezdatną do pływania wodą nie powinien być jedynym argumentem wyboru miejsca wypoczynku. Obecność ratowników jest równie ważna, jeśli nie najważniejsza. Nie spotkasz ich tam, gdzie woda nie nadaje się do pływania.

- Na Podkarpaciu oddanych do użytku i będących pod naszym nadzorem jest kilka miejsc. Cztery w Bieszczadach: w Polańczyku przy bazie WOPR-u i na "Patelni", w Wołkowyji oraz w tzw. Zatoce Drewnianej. W Tarnowie otwarty jest zalew Machów, a w Przemyskiem kąpielisko w Radymnie na Zalewie ZEK - informuje Robert Dworak, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Podkarpackiego.
 
- W Rzeszowskiem takie miejsca są trzy - Grodzisko Dolne, Cieszanów oraz Żwirownia - dodaje Robert Dworak.

Niestety nie ma rzetelnie opracowanych danych dotyczących miejsc, które pod względem bezpieczeństwa najlepiej nadawały by się do letniego wypoczynku nad wodą.

- W konsultacji z WOPR-owcami trwają dopiero prace nad ustawą sejmową "O bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych", która ma m.in. określić prawa i obowiązki zarówno osób korzystających z kąpielisk, jak i ich zarządców - mówi prezes podkarpackiego WOPR-u.

Kąpieliska zamknięte:
 
"Jałowce" w Kozłowie, kąpielisko na osiedlu Kmiecie w Przemyślu

Miejsca dopuszczone do użytku zwyczajowo wykorzystywane do kąpieli:

zalew Wilcza Wola, zalew w Brzózie królewskiej i Ożannie, w Łazorach na rzece Tanew oraz w Ulanowie także na Tanwi. Nad Soliną to: Chrewt, Wołkowyja, "Patelnia" i Solina Jawor przy przystani "Białej Floty".

Miejsca strzeżone:

"Grand" w Chotowej, Radawa, Radymno, "Czyste" w Grodzisku Dolnym, "Wędrowiec" w Nowym Siole, w Rzemieniu w Mieleckim, "Balaton" w Wojkowie, w Łopuszce Małej k/Kańczugi, "Żwirki" w Borku Małym, w Kamionce, Dylągówce, na Żwirowni, w Zaklikowie, Gorzycach, "Zalew Machów" w Tarnobrzegu, "Cypel" w Polańczyku.

Aktualne dane dotyczące zdatności wody do kąpania można znaleźć na stronie internetowej sanepidu www.wsse.rzeszow.pl w zakładce serwis kąpieliskowy.

Źródło: www.resinet.pl

ostatnia zmiana: 2010-07-23
Komentarze
Ostatnie:
14.08.2017 13:46
Dodał(a): ~Anonim
http://forum-rzeszow.pl tu również na temat,kąpielisk
Polityka Prywatności