Sztuka ponad podziałami

Dział: Rzeszów

Grafika komputerowa i druk wielkoformatowy są częścią naszej codzienności, lecz kojarzą się raczej ze sztuką ulicy, reklamą czy przestrzeniami publicznymi. Tym razem za sprawą prac Andrzeja Głowackiego - profesora Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie - wkroczyły do galerii sztuki, pełniąc rolę malarstwa współczesności w ramach 6. Międzynarodowej Wystawy Sztuki Współczesnej, zorganizowanej przez niemieckie stowarzyszenie Focus Europa.

Cykl wielkoformatowych grafik Andrzeja Głowackiego pod tytułem Tapety to dzieło z pogranicza sztuki użytkowej, dekoracyjnej i klasycznej. Ich stylistyka nawiązuje nieco do popartu, a dekoracyjność przypominać może secesyjne podejście do kreowania wrażeń plastycznych. Przede wszystkim jednak eksploatują temat ściany, muru jako tła dla codziennych wydarzeń i emocji. Jakie czasy – takie ściany.

Happening, będący częścią wystawy pozwala każdemu z odwiedzających zostawić po sobie ślad obecności w formie podpisu na jednej z Tapet. W ramach wernisażu swój podpis na dziele Głowackiego złożył jeden z najpopularniejszych niemieckich polityków, minister obrony i prezes stowarzyszenia Focus Europa Dr. Karl-Theodor Freiherr zu Guttenberg.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji wystawy zorganizowanej przez Focus Europa jest „Jedność”. Jak powiedział w przemówieniu otwierającym wystawę Minister zu Guttenberg: „temat tegorocznej wystawy budzi intensywne skojarzenia ze Zjednoczeniem Niemiec.” Nie pozostaje to jednak w sprzeczności z celem założycieli stowarzyszenia Focus Europa, jakim jest zbudowane międzykulturowego i międzynarodowego mostu artystycznego, jednoczącego artystów całej Europy w dialogu dotyczącym współczesnych wartości.

Oprócz prac Andrzeja Głowackiego na wystawie można zobaczyć również dzieła kilku innych polskich artystów: malarstwo Beaty Bigaj, Agnieszki Borkowskiej oraz Janusza Rafała Głowackiego, a także fotografie Zbigniewa Bajka. Wystawę można oglądać do 3 października 2010 roku na Zamku w Kulmbach w Niemczech.

źródło: WSIiZ


ostatnia zmiana: 2010-09-23
Komentarze
Polityka Prywatności