Na mocy porozumienia pomiędzy rektorem Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie i Rzecznikiem Praw Obywatelskich powstanie pierwsza na Podkarpaciu Klinika Prawa. Swoją działalność rozpocznie od nowego roku akademickiego.
Jednym z celów kliniki będzie bezpłatne udzielanie porad prawnych osobom niezamożnym. Pomoże ona również w rozwoju wiedzy prawniczej studentów, którzy będą działać w niej pod okiem pracowników naukowych uczelni.
„Studenci, dzięki zetknięciu się z konkretnymi przypadkami prawnymi, będą rozwijać swoje umiejętności, które przydadzą się w późniejszej pracy zawodowej. Kładziemy nacisk na uczenie się prawa w praktyce, a tu studenci zetkną się z +żywymi+ przypadkami” – podkreślił rektor.
Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz objęła patronat nad kliniką. Według niej, osoby zgłaszające się do RPO nie znają swoich praw i o pomoc zwracają się zbyt późno, gdy często nie można im już pomóc. „Nie ma gorszej sytuacji niż ta, kiedy okazuje się, że przez nieznajomość praw zostały przekroczone wszelkie terminy, w których takiej pomocy moglibyśmy udzielić” - zauważyła Lipowicz.
Dzięki klinikom RPO może zebrać skargi od tych osób, które potrzebują pomocy, a dotychczas nie wiedziały, gdzie mogą ją uzyskać lub nie mogły się o nią zwrócić z innych powodów: zdrowotnych czy finansowych.
Pomocy mają udzielać żacy. Do tej pory chęć pracy w klinice zadeklarowało 30 studentów.
Do ich obowiązków będzie należało zajmowanie się m.in. wydawaniem opinii prawnych w indywidualnych sprawach z zakresu prawa administracyjnego, karnego, gospodarczego oraz cywilnego i pracy. Celem Kliniki będzie również podniesienie świadomości i poziomu kultury prawnej wśród mieszkańców Podkarpacia.
Porozumienie pomiędzy rektorem uczelni, a
Rzecznikiem Praw Obywatelskich pozwoli również wspólnie organizować
konferencje, seminaria i szkolenia, adresowane do studentów oraz
pracowników naukowych działających w Klinice Prawa.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce