30 marca 2010 (wtorek), godz. 19:00

Wielkopostny koncert symfoniczny

G. Mahler - Sieben Lieder aus der Letzten Zeit W. A. Mozart - Symfonia g-moll KV 550. W jednolitym, melancholijno-dramatycznym nastroju oddającym stan duszy obydwu twórców muzyki utrzymany będzie wielkopostny koncert symfoniczny. Rezygnacja i przygnębienie spowija Siedem pieśni na koniec czasu na sopran z orkiestrą Mahlera do słów romantycznego poety. Partię sopranu o ogromnym ładunku emocjonalnym zaśpiewa sopranistka Anna Wierzbicka.

Zmagania z przeciwnościami losu słychać także w wyjątkowej Symfonii g-moll z 1788 r. Mozarta, jedynej w jego twórczości o tak przejmującym wyrazie. W czasach wielkiego klasyka szokowała dramatycznym wyrazem, przez romantyków postrzegana była jako „zwiewna grecka Gracja", dla współczesnych odbiorców jest jednak czymś więcej niż śladem uginającego się pod ciężarem życia Mozarta. To świadectwo mądrości i prawdy o cierpieniu każdego człowieka, cierpieniu, które nie zabija oczarowania pięknem i pragnienia celebracji życia.

Anna Wierzbicka (sopran) - absolwentka Szkoły Muzycznej 2-go stopnia w Gdańsku w klasie śpiewu solowego oraz wydziału wokalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie śpiewu prof. Christiana Elssnera (2001 r.). Swoje umiejętności wokalne kształciła na kursach mistrzowskich prowadzonych przez Renatę Scotto, Evę Blahovą, Teresę Żylis- Garę, Claudio Desderi. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antonina Dworzaka w Karlovych Varach (2001, III nagroda), Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Mikulasa Schneider- Trnavskyego w Trnavie (2004, II nagroda i nagroda specjalna) oraz finalistką Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu (2004 r.), a także półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im.Francesco Vinas w Barcelonie (2003 r.) i Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Renaty Tebaldi w San Marino (2007 r.).

Od 2005 roku jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Współpracuje z Operą Krakowską, Operą Bałtycką i Łotewską Operą Narodową. W repertuarze posiada pierwszoplanowe partie mozartowskie: Elvira w "Don Giovannim", Fiordiligi w "Cosi fan tutte", Hrabina w "Weselu Figara", Vitellia w "Łaskawości Tytusa", a także: Kleopatra w "Juliuszu Cezarze" G. F. Haendla, Agata w "Wolnym strzelcu" C. M. Webera, Tatiana w "Eugeniuszu Onieginie" P. Czajkowskiego i Markiza del Poggio w "Un giorno di regno" G. Verdiego.

Z powodzeniem wykonuje też repertuar oratoryjno-kantatowy: oratorium "Die Sieben Wörten Jesu am Kreuz" Césara Francka, Requiem c-moll Karla Ditters von Dittersdorfa, Requiem op.48 G.Faurégo, Requiem i Msza Koronacyjna C- dur W.A.Mozarta,
"Missa pro pace
̎ W. Kilara, "Des Knaben Wunderhorn" i Symfonia G-dur G.Mahlera, Bachianas Brasileiras No.5 H.Villa-Lobosa.

Michał Kluza - absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Ryszarda Dudka) i dwuletnich studiów podyplomowych w Konserwatorium im. Mikołaja Rymskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu (klasa prof. Ilii Musina); doskonalił swój warsztat dyrygencki podczas Międzynarodowych Kursów Dyrygenckich pod kierunkiem: prof. Kurta Redla (Rzym, 1996) i Maestro Valery’ego Giergieva (Rotterdam 1997).
Działalność artystyczną rozpoczął w 1993 roku, zakładając w warszawskiej Akademii Muzycznej Orkiestrę Kameralną „Concertino”. W latach 1998-2003 pracował w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, gdzie przygotował i poprowadził wiele przedstawień operowych i baletowych m.in.: „Śpiącą królewnę”, „Jezioro łabędzie” Czajkowskiego, „Król Roger” Szymanowskiego, „Don Giovanni” Mozarta, „Córka źle strzeżona” Hérolda, „Viva Moniuszko, Viva Verdi...”, "Traviata" Verdiego, "Toska" Pucciniego i "Straszny dwór" Moniuszki.

Współpracował z licznymi orkiestrami w kraju i za granicą, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, orkiestrą Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovią (podczas koncertu jubileuszowego prof. Stefana Stuligrosza), z orkiestrami symfonicznymi większości polskich filharmonii, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Krakowie, z orkiestrami symfonicznymi Akademii Muzycznych w Katowicach, Poznaniu i Warszawie (tu w grudniu 2001 pod jego kierownictwem odbyła się premiera “Eugeniusza Oniegina” Czajkowskiego w wykonaniu solistów , chóru i orkiestry tej uczelni), Capellą Bydgostiensis, Polską Filharmonią Kameralną, Orchestre National Capitole de Toulouse, międzynarodową orkiestrą smyczkową w ramach Festival Junger Künstler w Bayreuth (Niemcy 1999-2001), Państwową Orkiestrą Symfoniczną Federacji Rosyjskiej (Sala Koncertowa Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, wrzesień 2002); w grudniu 2002 poprowadził koncert w Filharmonii Moskiewskiej. W październiku 2009 dyrygował Orkiestrą Filharmonii Ormiańskiej w ramach festiwalu “Dni muzyki Krzysztofa Pendereckiego” w Erewaniu.

W latach 2004 - 2008 był dyrygentem i zastępcą dyrektora muzycznego Welsh National Opera w Cardiff (Wielka Brytania). Pod jego dyrekcją publiczność mogła zobaczyć takie przedstawienia jak „Carmen" Bizeta, „Rigoletto”, “Trubadur”, “Aida”, “Falstaff” (z Brynem Terfelem w roli głównej), Otello Verdiego, „Wesoła wdówka” Lehara, „Wesele Figara” i „Don Giovanni” Mozarta oraz „Cyganeria” Pucciniego. W swoim dorobku artystycznym Michał Klauza posiada również nagrania radiowe i telewizyjne (m.in. z zespołami Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie nagrał spektakl „Króla Rogera” Szymanowskiego / emisja w ramach Międzynarodowej Unii Radiowej, maj 2002 r.)
Od stycznia 2009 pełni funkcję II dyrygenta Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII RZESZOWSKIEJ
MICHAŁ KLAUZA - dyrygent
ANNA WIERZBICKA - sopran

Miejsce: Sala Instytutu Muzyki UR, ul. Dąbrowskiego 83

Start: 30 marca, godz. 19.00


ostatnia zmiana: 2010-03-25
Komentarze
Rzeszów, podkarpackie - nadchodzące imprezy i wydarzenia
27 listopada 2024 (środa), godz. 19:00
Tides from Nebula | Trasa Instant Rewards | Rzeszów
29 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
PALUCH | RZESZÓW
13 grudnia 2024 (piątek), godz. 19:00
THE ANALOGS | Rzeszów
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Rzeszowie!
02 lutego 2025 (niedziela), godz. 18:00
SYMPHONICA z Mateuszem Ziółko | Rzeszów
21 lutego 2025 (piątek), godz. 18:00
PUNKY REGGAE LIVE 2025 | Rzeszów
12 kwietnia 2025 (sobota), godz. 18:00
PUNKY REGGAE LIVE 2025 | Dukla
Polityka Prywatności