03 grudnia 2010 (piątek), godz. 20:00

Jamal w klubie Pod Palmą

Wyjątkowo gorąca mieszanka rapu, reggae i raggamuffin w wykonaniu grypy JAMAL to propozycja Klubu Studenckiego Pod Palmą na ten chłodny, grudniowy wieczór.

Zespół powstał w Radomiu - rodzinnym mieście jego założycieli - Łukasza Borowieckiego i Tomka Mioduszewskiego. Początkowo duet zajmował się tylko rapem, ale z biegiem czasu członkowie zainteresowali się muzyką reggae. Zespół w 2001 roku zawiesił swoją działalność a jego członkowie poświęcili się własnym projektom. W tym czasie dość duży sukces odniosła formacja Mioda o nazwie Le Illjah. Po sporej ilości zagranych koncertów zarówno w kraju jak i kilku poza jego granicami Miód postanawia urozmaicić swoją działalność muzyczną i przywrócić do działania Jamala. Przez pewien czas oba zespoły funkcjonują równolegle, jednak potem w wyniku nieporozumień Miód odchodzi z Le Illjah a skład przestaje funkcjonować.

W wakacje roku 2005 wychodzi debiutancka płyta zespołu pt. "Rewolucje". Co ciekawe wokale wchodzące w skład dema, które zostało wysłane do kilku dużych wytwórni mających wydać ten krążek zostają nagrane w szafie... W końcu jednak zespół dochodzi do porozumienia z wytwórnią EMI i już w studiu nagrywa swój album. Płyta jest bardzo zróżnicowana muzycznie. Możemy znaleźć na niej utwory w stylistyce reggae/raggamuffin czy też bardziej hip-hopowej. Widoczne są również inspiracje Łukasza, czyli kawałki jazzowe. Sam Łukasz w tym czasie oprócz Jamala grywa w wielu projektach jazzowych na kontrabasie.

Po jakimś czasie okazuje się, że muzyka radomskiego duetu cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jamal przez następne 2 lata gra koncerty razem z muzykami grającymi jazz podobnie jak Łukasz. W składzie koncertowym możemy usłyszeć instrumenty takie jak bas, gitara, klawisze, perkusja, saksofon, puzon, trąbka oraz DJa zajmującego się gramofonami.

Zespół przez ten czas wybudował sobie solidną markę na polskiej scenie muzycznej. Po jakimś czasie do zespołu dochodzi Frenchman znany z projektu Bass Medium Trinity, który tworzył razem z Mariką i Abselektorem. Wtedy Jamal już w nowym składzie skupia się nad nagrywaniem drugiej płyty w warszawskim studiu LWW. Przez jakiś czas występuje jako Sound System i gra koncerty z wieloma artystami polskiej sceny reggae/dancehall/hip-hop.

Miód z Frenchmanem występują nadal jako "Jamal Sound System" tymczasem z zespołem nie pracuje już jego założyciel Łukasz Borowiecki, który poświęca się graniu jazzu min. z kwartetem Jarosława Bothura, który swego czasu grał w Jamalu na saksofonie.

Jamal powraca do gry z tzw. "żywym składem" z nowymi muzykami pochodzącymi z zespołów takich jak Bakshish, Tumbao czy Managga. Obecnie pomimo wielu zmian, które zaszły podczas tylu lat istnienia 3-go października na półkach sklepów muzycznych pojawił się nowy album pt. "Urban Discotheque". Na płycie zagościli min. GrubSon, Cheeba, DJ Bart oraz beatboxer Zgas. Na płycie znajduje sie 16 kompozycji, których twórcami są Miód wraz z Kuba Galińskim i Andrzejem "Gienia" Markowskim oraz Frenchmanem. Nowe wydawnictwo promuje teledysk do połączonych utworów "Pójdę tylko tam" i "Pull up".

Klub Pod Palmą w Rzeszowie, ul. Cicha 4
3 grudnia, godz. 20.00

ostatnia zmiana: 2010-11-16
Komentarze
Rzeszów, podkarpackie - nadchodzące imprezy i wydarzenia
27 listopada 2024 (środa), godz. 19:00
Tides from Nebula | Trasa Instant Rewards | Rzeszów
29 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
PALUCH | RZESZÓW
13 grudnia 2024 (piątek), godz. 19:00
THE ANALOGS | Rzeszów
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Rzeszowie!
02 lutego 2025 (niedziela), godz. 18:00
SYMPHONICA z Mateuszem Ziółko | Rzeszów
21 lutego 2025 (piątek), godz. 18:00
PUNKY REGGAE LIVE 2025 | Rzeszów
12 kwietnia 2025 (sobota), godz. 18:00
PUNKY REGGAE LIVE 2025 | Dukla
Polityka Prywatności