2012-08-10

Trwa wystawa "Pokolenie 80 Polityczny protest? Artystyczna kontestacja?"

Wystawa sztuki niezależnej tworzonej przez artystów, których artystyczny debiut przypadł na lata 1980-89. Po sukcesie wystawy POKOLENIE80, mającej miejsce na przełomie 2010/11 roku w krakowskim Muzeum Narodowym, rzeszowska publiczność ma okazję zapoznać się bezpośrednio ze zjawiskiem jakim była bez wątpienia kultura niezależna. Warto wspomnieć, że podczas niespełna miesiąca wystawę w Krakowie zwiedziło ponad 5 tysięcy widzów a na łamach prasy ukazały się 64 recenzje.

Rozwinięciem wspomnianego projektu jest ekspozycja w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, na którą składa się ponad 140 prac plastycznych, blisko 40 twórców, których dorobek pochodzi z takich ośrodków jak: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum Narodowego w Krakowie, MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej, Galerii Patocka, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Rzeźby Polskiej w Oroński, Fundacji Egit, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Galerii Propaganda.

Główny trzon ekspozycji stanowią dzieła użyczone przez samych twórców, na co dzień nie wystawiane a prezentowane okazjonalnie przy wystawach retrospektywnych.

Celem projektu POKOLENIE80 jest ukazanie twórczości artystów rozpoczynających swą samodzielną, artystyczną drogę w latach 1980-89 w obszarze kultury niezależnej. Pokazywane są obrazy, rzeźby, plakaty, fotografie reprezentantów różnych nurtów artystycznych, szczególnie mocno manifestujących się w drugim obiegu. Dominować będzie malarstwo figuratystów krakowskich, warszawskiej Gruppy czy wrocławskiego Luxusu.

Nie brakuje udokumentowanych działań alternatywnych, ulicznych happeningów, w wyniku których wytworzyła się nowa poetyka i estetyka. Uatrakcyjnieniem wystawy, mającej przybliżyć klimat lat 80. będzie multimedialna prezentacja koncentrująca się na Bardach Solidarności jak i dla równowagi rocku niezależnym. Dopełnienie stanowić będą wywiady z twórcami tamtego okresu.

Pomysłodawcą projektu jest prof. Tadeusz Boruta.

Muzeum Okręgowe, 3 Maja 19,  Rzeszów


data ostatniej modyfikacji: 2012-06-21 11:21:10
Komentarze
 
Polityka Prywatności