"Granice wolności słowa w kontekście mowy nienawiści w Internecie" to temat debaty, która odbędzie się w czwartek 23 października 2014 r. w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Gośćmi specjalnymi dyskusji będą Janusz Niedbał z Amnesty International oraz Jan Dąbkowski z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Organizatorem debaty jest WSPiA oraz działający przy Uczelni Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Przemyśl.
Debata jest częścią rozpoczynającego się w czwartek 23 października w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu Filmowego "Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie". Udział w dyskusji zapowiedziało prawie 700 osób głównie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci z Podkarpacia. Debata, z udziałem zaproszonych gości, rozpocznie się 23 października o godzinie 12:00 w Auli w budynku głównym WSPiA przy ul. Cegielnianej w Rzeszowie.
Spotkanie ma przybliżyć młodym ludziom mechanizmy ochrony wolności słowa w Unii Europejskiej. Organizatorzy chcą także, aby uczniowie i studenci mogli dowiedzieć się, w jaki sposób łamane może być prawo do swobodnego wyrażania swoich myśli. Zwrócą również uwagę na granice pomiędzy wolnością słowa , a mową nienawiści np. na formach internetowych.
Gośćmi specjalnymi spotkania będą Janusz Niedbał z Amnesty International oraz Jan Dąbkowski, koordynator młodzieżowej Kampanii Rady Europy pod hasłem "Bez nienawiści". Kampania ma na celu przeciwdziałanie mowie nienawiści w Internecie (www.BezNienawisci.pl). Jan Dąbkowski zajmuje się również projektem "Weź kurs na wielokulturowość" prowadzonym przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Prowadził również warsztaty dziennikarskie dla Fundacji Krzyżowa, Banku Światowego, Fundacji Nowe Media, Mediateki Start-Meta i Uniwersytetu Dzieci.
Organizatorem debaty "Granice wolności słowa w kontekście mowy nienawiści w Internecie" jest Wyższa Szkoła Prawa i Administracji oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Przemyśl. Debata odbędzie się równolegle z trwającym od czwartku (23.10.2014 r.) w WSPiA Objazdowym Festiwalem Filmowym "Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie".