„Instrumenty przeciwdziałania narkomanii a problem tzw. dopalaczy” to temat międzynarodowej konferencji naukowej organizowanej przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji. Udział w konferencji zapowiedziało prawie 100 osób m.in. przedstawicieli Inspekcji Sanitarnych, nauczycieli oraz funkcjonariuszy służb mundurowych z Polski, Węgier, Słowacji i Ukrainy. Dyskusja odbędzie się w najbliższy piątek 18 grudnia 2015 r. na Zamku w Krasiczynie.
Problematyka konferencji dotyczy zagadnień niezwykle interesujących, a budzą one liczne kontrowersje, dlatego też celowe jest przeprowadzenie debaty naukowej, uwzględniającej doświadczenia powstałe na gruncie różnych systemów prawnych. Do udziału w konferencji zaproszeni zostali przedstawiciele nauki prawa karnego, kryminologii, kryminalistyki, medycyny sądowej, toksykologii sądowej. Głos w dyskusji zabiorą także praktycy m.in. sędziowie, prokuratorzy, funkcjonariusze Służby Więziennej, Policji oraz innych organów ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, w tym służb sanitarnych i epidemiologicznych.
Podczas konferencji poruszona zostanie m.in. problematyka przestępczości narkotykowej w kontekście tzw. dopalaczy, skali tego zjawiska w Polsce na tle porównawczym, instrumentów prawnych przeciwdziałania narkomanii oraz odpowiedzialności karnej w tym obszarze.
W czasie dyskusji będzie można poznać działania podkarpackiej Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie ustawowego zakazu wytwarzania i wprowadzania do obrotu środków zastępczych lub nowych substancji psychoaktywnych. Uczestnicy konferencji zapoznają się również raportem z realizacji nadzoru nad środkami zastępczymi na terenie powiatu przemyskiego i miasta Przemyśl, poznając w ten sposób praktyczną stronę realizacji obowiązków państwa w zakresie przeciwdziałania narkomanii.
Dyskusję zakończy prezentacja propozycji zmian legislacyjnych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii sformułowanych w wyniku badań prowadzonych w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Rzeszów - Przemyśl oraz dyskusja. W ramach tej części zaprezentowane zostaną doświadczenia innych państw w zakresie przeciwdziałania narkomanii oraz przedstawione ramy międzynarodowej współpracy w tym obszarze.
W konferencji uczestniczyć będą m.in. prof. Czesław Kłak, Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA, dr inż. Adam Sidor, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu, dr Marcin Dudzik, sędzia Sądu Rejonowego w Przemyślu, wykładowca WSPiA. Głos w dyskusji zabiorą także mjr Jarosław Wójtowicz i por. Andrzej Pietruszka z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie oraz przedstawiciele Wojewódzkiej Stancji Sanitarno - Epidemiologiczna w Rzeszowie.
Międzynarodowa konferencja naukowa nt. Instrumenty przeciwdziałania narkomanii a problem tzw. dopalaczy będzie trzecią dyskusją na temat problematyki prawnej, kryminalistycznej i sanitarnej dopalaczy zorganizowaną w WSPiA. Poprzednie konferencje zorganizowano w grudniu 2014 r. i w maju 2013 r. Za każdym razem w dyskusji uczestniczyło ponad 100 osób m.in. sędziów, prokuratorów, funkcjonariuszy Policji i Służby Więziennej oraz inspektorów sanitarnych, a także pracowników naukowych, studentów Wyższej Szkoły Prawa i Administracji i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z woj. podkarpackiego.
Konferencja nt. Instrumenty przeciwdziałania narkomanii a problem tzw. dopalaczy odbędzie się w piątek 18 grudnia 2015 r. na Zamku w Krasiczynie. Dyskusja rozpocznie się o godzinie 10:00. Przedsięwzięcie organizowane jest w ramach obchodów jubileuszu 20-lecia WSPiA.
Program konferencji 18 grudnia 2015 r.
SESJA I
SESJA II