Kontrowersyjne zagadnienia penitencjarystyki i resocjalizacji to główny temat rozpoczynającego się w czwartek 11 lutego 2016 r. w WSPiA Europejskiego Kongresu Penitencjarnego. W dyskusji uczestniczyć będą m.in. przedstawiciele Służby Więziennej z Polski, Słowacji, Węgier i Ukrainy, sędziowie, prokuratorzy, policjanci, kuratorzy sądowi oraz naukowcy. Organizatorem Kongresu jest Wyższa Szkoła Prawa i Administracji, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie oraz Delegatura NIK w Rzeszowie.
Podczas Europejskiego Kongresu Penitencjarnego w WSPiA poruszonych zostanie wiele ważnych i kontrowersyjnych zagadnień związanych z więziennictwem i resocjalizacją skazanych. - Lista wystąpień jest bardzo długa - zaznacza prof. Czesław Kłak, Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA. Uczestnicy będą rozmawiać m.in. o problematyce kar i ich orzekania szeroko pojętym systemie penitencjarny zarówno w Polsce, jak i w UE. Będziemy dyskutować np. o karach w kontekście nowelizacji kodeksu karnego z 20 lutego 2015 r. Na ten temat spojrzymy z szerzej m.in. w kontekście potencjału resocjalizacyjnego kary ograniczenia wolności czy dozoru elektronicznego. Porównamy również wykonywanie kar i bariery w zatrudnianiu więźniów na Węgrzech, Słowacji, Ukrainie i w Polsce - wylicza prof. Czesław Kłak.
Współorganizatorem Kongresu nie bez powodu jest Najwyższa Izba Kontroli, której przedstawiciele zaprezentują wyniki kontroli funkcjonowania systemu penitencjarnego. Poruszymy także kontrowersyjne tematy jak rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym i ich terapia czy ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi. W trakcie dyskusji pojawi się też temat zapewnienia opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa osadzonym w jednostkach penitencjarnych oraz praw skazanego i odszkodowań za niesłuszne skazanie - mówi prof. Czesław Kłak.
W konferencji uczestniczyć będzie ponad 70 osób z Polski, Węgier i Słowacji. Wśród nich są m.in. prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA, płk Marek Grabek, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie, Wiesław Motyka, Dyrektor Delegatury NIK w Rzeszowie.
Głos w dyskusji zabiorą naukowcy z całej polski m.in. prof. Krzysztof Wiak z KUL, prof. Maria Szczepaniec z UKSW w Warszawie oraz wykładowcy WSPiA prof. Zbigniew Ćwiąkalski i prof. Czesław Kłak, Kierownik Zakładu Kryminalistyki i Kryminologii WSPiA. Prelegentami będą także ppłk Robert Kogut, Dyrektor Zakładu Karnego Rzeszów - Załęże, płk Zoltán Orehovszky, Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Sátoraljaújhely, ppłk Norbert Kundrak, Dyrektor Aresztu Śledczego w Preszowie oraz pracownicy zakładów karnych i Służby Więziennej.
Referaty wygłoszą m.in. Robert Pelewicz, Prezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu, dr Marcin Dudzik, sędzia Sądu Rejonowy w Przemyślu, Grzegorz Maciejowski i dr Grażyna Artymiak, sędziowie Sądu Okręgowy w Rzeszowie oraz podinsp. Bartłomiej Kowalski, Naczelnik Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą KWP w Rzeszowie. W konferencji uczestniczyć będą też biegli sądowi, adwokaci, radcowie prawni i prokuratorzy.
Organizatorem Europejskiego Kongresu nt. "Kontrowersyjne zagadnienia penitencjarystyki i resocjalizacji" jest Wyższa Szkoła Prawa i Administracji, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie oraz Delegatura Najwyższej Izby kontroli w Rzeszowie. Konferencja odbędzie się w najbliższy czwartek 11 lutego 2016 r. o godzinie 11:00 w rzeszowskim kampusie WSPiA przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie. Konferencja jest częścią obchodów 20-lecia WSPiA.
Celem Europejskiego Kongresu Penitencjarnego jest wymiana doświadczeń dotyczących resocjalizacji skazanych w różnych krajach UE. Jest to kolejne zorganizowane i wspierane przez WSPiA przedsięwzięcie nt. resocjalizacji. We wrześniu 2015 r. w Uczelni odbyła się międzynarodowa konferencja nt. "Aktualnych problemów resocjalizacji w teorii i praktyce" z udziałem funkcjonariuszy Służby Więziennej i Policji z Polski, Węgier, Słowacji, Czech i Ukrainy. W konferencji uczestniczył również gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej. W WSPiA odbyła się także konferencje nt. "Problemy adaptacji społecznej osób opuszczających jednostki penitencjarne" oraz "Aktualne problemy resocjalizacji i wykonywania kary pozbawienia wolności. Rola i zadania Służby Więziennej". W każdej z konferencji wzięło udział ponad 100 osób - pracowników naukowych, przedstawicieli organizacji społecznych, funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz Policji, a także studentów i uczniów podkarpackich szkół średnich.