04 kwietnia 2016 (poniedziałek), godz. 11:00

Międzynarodowy Dzień Bez Kłamstwa w WSPiA

Dzień Bez Kłamstwa w WSPiA
Dzień Bez Kłamstwa w WSPiA

28 marca na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Bez Kłamstwa. Z tej okazji w najbliższy poniedziałek 4 kwietnia 2016 r. Wyższa Szkoła Prawa i Administracji zaprasza na specjalne seminarium naukowe poświęcone detekcji nieszczerości, czyli wykrywaniu kłamstwa. Podczas spotkania, każdy zainteresowany będzie mógł poddać się badaniu wariografem. Dzień Bez Kłamstwa w WSPiA rozpocznie się o godzinie 11:00 w Laboratorium Kryminalistycznym WSPiA.

Wykład otwierający Dzień Bez Kłamstwa wygłosi prof. Czesław Kłak, Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA. Będzie on dotyczył wykrywania nieszczerości w procesie karnym. W ramach spotkania w WSPiA zaprezentowane zostanie również działanie poligrafu (wariografu), zwanego potocznie wykrywaczem kłamstwa. Każda zainteresowana osoba będzie mogła także poddać się badaniu wariografem.

Jak podkreśla prof. Czesław Kłak, ludzie kłamią z różnych powodów. - Kłamstwo wykorzystywane jest w celu manipulowania drugą osobą, z chęci osiągnięcia zamierzonego celu (np. określonego zachowania drugiej osoby), aby czegoś nie zrobić, aby sprawić komuś przyjemność. Kłamstwo wielu osobom pomaga także w lepszym odbierze w otoczenie (np. wprowadzanie w błąd odnośnie do swojego wieku, wykształcenia, zawodu, pozycji społecznej, sytuacji finansowej). Ludzie kłamią również z obawy przed odpowiedzialnością karną, a także, aby uniknąć konfliktu lub jego zaostrzenia, jak również, aby nie sprawić komuś przykrości i nie zepsuć istniejących relacji międzyludzkich - wylicza prof. Czesław Kłak.

Dodaje, że w procesie karnym bada się wiarygodność wyjaśnień oskarżonych oraz zeznań świadków. - Dotyczy to nie tylko samej treści wypowiedzi, ale także ocenia zachowanie przesłuchiwanej osoby, jej reakcje, gesty, sposób wypowiedzi. Jest to jednym z elementów składających się na ocenę danego źródła dowodowego - podkreśla prof. Czesław Kłak.

Oprócz tradycyjnych metod, takich jak obserwacja zachowania danej osoby, stosuje się również urządzenia techniczne, mające na celu kontrolę reakcji organizmu na zadawane pytania. Odbywa się to w ramach badania poligraficznego (wariograficznego). Chcemy pokazać, jak działa tzw. wykrywacz kłamstw, jak wygląda badanie, jakie pytania są zadawane, w jaki sposób analizowane są reakcje organizmu i jakie na tej podstawie można sformułować wnioski - zaznacza prof. Czesław Kłak, który jest jednocześnie członkiem Komitetu Naukowego Polskiego Towarzystwa Badań Poligraficznych.

Dzień Bez Kłamstwa w WSPiA odbędzie się w godzinach 11:00 - 13:00 w Laboratorium Kryminalistycznym WSPiA.

500 m
2000 ft
Leaflet | © OpenStreetMap contributors
opublikowano: 2016-04-01
« powrót
Komentarze
Rzeszów, podkarpackie - nadchodzące imprezy i wydarzenia
31 maja 2025 (sobota), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Rzeszowie!
13 czerwca 2025 (piątek), godz. 18:30
Męski akt - malowanie przy winie w Rzeszowie!
15 czerwca 2025 (niedziela), godz. 19:00
Rézeleje Fanfárosok folk z Budapesztu | Browar Dukla
20 września 2025 (sobota), godz. 19:00
THE ANALOGS + FARBEN LEHRE | KROSNO
26 września 2025 (piątek), godz. 20:00
Minimal Sound: Marek Biliński - 45 lat na scenie | Rzeszów
10 października 2025 (piątek), godz. 19:00
THE ANALOGS | Rzeszów
12 grudnia 2025 (piątek), godz. 20:00
THE ANALOGS | DUKLA
14 lutego 2026 (sobota), godz. 19:00
SYMPHONICA | Rzeszów
Polityka Prywatności