II Dyktando Rzeszowskie organizowane przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą odbędzie się 9 marca 2017 roku w siedzibie uczelni przy ul. Cegielnianej 14. Wydarzenie adresowane jest do wszystkich studentów oraz mieszkańców Rzeszowa.
W ubiegłym roku Uczelnia, chcąc rozszerzyć działalność kulturotwórczą, w ramach Dnia Języka Ojczystego zorganizowała "I Dyktando Rzeszowskie". Z tekstem pt. "Żartem, choć serio" zmierzyło się ponad 150 osób. Najlepiej z Dyktandem poradziły sobie Agata Lizak, studentka prawa w WSPiA oraz Joanna Panek, studentka Uniwersytetu Rzeszowskiego. Laureatki oprócz nagród książkowych otrzymały także tytuł "Rzeszowskiego Mistrza Ortografii". II miejsce zajął Rafał Darasz z Leska, a III Przemysław Lis, student administracji w WSPiA. Wyróżnienia otrzymali Magdalena Dzieniewicz-Szarek (pracownik administracyjny WSPiA), Adrian Woźniak (uczeń I LO w Rzeszowie), Joanna Brożek, Anna Łyp, Sławomir Zielenkiewicz, Magdalena Pachorek (dziennikarka Super Nowości) oraz Joanna Olszowy.
W tym roku WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa organizuje "II Dyktando Rzeszowskie". Do udziału w zmaganiach z ortografią i interpunkcją, zapraszamy m.in. władze wojewódzkie i miejskie, znane osoby związane z Rzeszowem, przedstawicieli mediów oraz mieszkańców miasta, uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów. Formuła przedsięwzięcia jest otwarta. Udział w Dyktandzie może zgłosić każda zainteresowana osoba. Jest to doskonały sposób przypomnienia zasad i sprawdzenia swojej wiedzy z ortografii i interpunkcji.
"II Dyktando Rzeszowskie" odbędzie się w czwartek 9 marca 2017 r. o godzinie 13:30 w Auli WSPiA przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie. Dla najlepszych przewidziano nagrody oraz tytuł Rzeszowskiego Mistrza Ortografii. Aby zgłosić swój udział w Dyktandzie, wystarczy wysłać maila na adres dyktando@wspia.eu . W treści należy podać: imię, nazwisko oraz numer telefonu.
Dzień Języka
"II Dyktando Rzeszowskie" organizowane jest z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 roku podczas demonstracji zginęło tam pięciu studentów. Domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.