Koło Naukowe – Grupa Studenci dla Prawa Człowieka działająca w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej zaprasza na kolejną edycję Maratonu Pisania Listów. Tym razem każdy z nas będzie mógł wesprzeć jednego z 10 więźniów sumienia, których prawa różny sposób zostały złamane. W tym roku maraton rozpocznie się w środę 6 grudnia i potrwa do soboty 9 grudnia.
Tegoroczny Maraton Pisania Listów w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej zorganizowany zostanie już po raz dziewiąty. Jak co roku studenci, wykładowcy oraz mieszkańcy Rzeszowa będą mogli napisać i wysyłać kilkaset listów w obronie więźniów sumienia na całym świecie. Akcja organizowana jest przez działające w WSPiA Koło Naukowe Grupa - Studenci dla Praw Człowieka.
Maraton Pisania Listów to inicjatywa Amnesty International, której celem jest zwrócenie uwagi władz Państw, w których łamane są prawa człowieka. Co roku organizatorzy akcji otrzymujemy wiele dobrych wiadomości o uwolnieniu więźniów sumienia oraz o przestrzeganiu praw człowieka w miejscach, gdzie dotychczas nie były respektowane. Pokazuje to, że listy przygotowywane przez uczestników Maratonu zostają zauważone i w realny sposób pomagają pokrzywdzonym, których prawa zostały złamane.
- Iskra odwagi jest w każdym z nas - tłumaczy ideę akcji Kinga Mikuła z Grupy Studenci dla Prawa Człowieka w WSPiA. - Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy wysłać tweeta. Możemy protestować, pisząc list. Możemy działać razem ramię w ramię z innymi obrońcami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. W tym roku podczas Maratonu będziemy pisać listy w sprawie obrońców i obrończyń praw człowieka z 10 państw. To osoby, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia - wylicza Kinga Mikuła.
Dodaje, że wśród tegorocznych więźniów sumienia są: Farid i Issa z Izrael, którzy protestowali przeciwko zbrodniom wojennym; Clovis Razafimalala z Madagaskaru skazany za ochronę zagrożonego lasu deszczowego. Kolejne osoby to Taner i 10 ze Stambułu uwięzieni za obronę praw człowieka; Jamajka Shackelia Jackson nękana za przeciwstawianie się przemocy policjantów oraz ruch Milpah, którego członkowie ryzykują życiem w obronie swojej ziemi. Podczas Maratonu Pisania Listów można także wstawić się za Sakris Kupila walczącym o prawo do bycia sobą w Finlandii; Mahadine, któremu grozi więzienie za post na Facebooku krytykujący rząd Czadu; Ni Yulan eksmitowaną i nękaną za obronę praw lokatorów w Chinach. Kolejne dwie osoby to Xulhaz Mannan zamordowany za obronę praw LGBTIQ i Hanan Badr El-din z Egiptu, której grożą zarzuty za poszukiwania zaginionego męża.
Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w tygodniu poprzedzającym Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka (10 grudnia). Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka - najważniejszego dokumentu sankcjonującego prawa podstawowe. Idea Maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 r. Z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach. Dziś Maraton uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International. Podczas wydarzenia na całym świecie miliony ludzi mobilizują się do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. W zeszłym roku w samej Polsce napisano ponad 356 000 listów, a w akcję zaangażowało się blisko 100 000 osób.
W tym roku Maraton Pisania Listów rozpocznie się w środę 6 grudnia i potrwa do soboty 9 grudnia. Listy będzie można napisać w budynku głównym WSPiA w Rzeszowie przy ul. Cegielnianej 14 w godzinach od 9:00 do 15:00. Organizatorem Maratonu w Rzeszowie jest działające w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej Koło Naukowe - Grupa Studenci dla Praw Człowieka.
Więcej informacji na temat Maratony Pisania Listów można znaleźć na stronie http://amnesty.org.pl/maraton oraz na facebooku Grupy Studenci dla Praw Człowieka.