Serwis dział po zajęciach Studencki Informator Regionalny - Rzeszów

Rzeszów - imprezy, koncerty, informacje

kategoria
17-18.12.2018

Studenci WSPiA po raz 10. będą pisać listy w obronie praw człowieka

9 odważnych i walecznych kobiet oraz cała społeczność nękana przez władze Kenii – to w ich obronie będzie można się wstawić podczas tegorocznego Maratonu Pisania listów w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. W tym roku Uczelnia organizuje akcje w obronie więźniów sumienia już po raz dziesiąty. Maraton odbędzie się w dniach 17 – 18 grudnia w Rzeszowskiem kampusie WSPiA.

Maraton Pisania Listów to akcja Amnesty International. Co roku – od 10 lat – włącza się w nią działająca w WSPiA Grupa – Studenci dla Praw Człowieka. Maraton odbywa się w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Wydarzenie mobilizuje ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka.

W tym roku podczas Maratonu Pisania Listów będzie można wstawić się w obronie 10 walecznych, odważnych kobiet oraz całych grup i społeczność, które walczyły o dobro innych. W wyniku niesprawiedliwości władz krajów, w których żyją, ich życiu zagraża niebezpieczeństwo. Część już otrzymała niesprawiedliwe wyroki. Tegoroczne bohaterki to obrończynie praw człowieka m.in. z Brazylii, Iranu, Kenii i Polski. Jest to m.in.: Atena Daemi z Iranu uwięziona za wypowiadanie się przeciwko karze śmierci, Witalina Kowal z Ukrainy atakowana za wspieranie środowiska LGBT, Marielle Franco zamordowana za walkę o prawa człowieka w Brazylii oraz społeczność Sengwer z Kenii brutalnie wyrzuceni z ziemi swoich przodków. W tym roku listy pisane będą także w obronie grupy kobiet z Polski, które zostały zaatakowane za pokojowy protest podczas Marszu Niepodległości.

Do udziału w Maratonie Pisania Listów zapraszamy wszystkie osoby chcące wspomóc więźniów sumienia na całym świecie. Wystarczy w dniach 17 i 18 grudnia (poniedziałek i wtorek) odwiedzić budynek główny WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie. Członkowie Grupy – Studenci dla Praw Człowieka będą czekać na wszystkich zainteresowanych w patio uczelni w godzinach od 10:00 do 14:00.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – najważniejszego dokumentu sankcjonującego prawa podstawowe. Idea Maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 r. Z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach. Dziś Maraton uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International. Podczas wydarzenia na całym świecie miliony ludzi mobilizują się do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. W 2017 r. setki tysięcy ludzi podjęły ponad 5,65 mln akcji w ponad 200 krajach i terytoriach na całym świecie. W Polsce napisano 308 838 listów w ponad 700 miejscach w całym kraju.

Więcej informacji na temat Maratonu Pisania Listów można znaleźć na stronie https://maraton.amnesty.org.pl/

data ostatniej modyfikacji: 2018-12-17 09:21:55
Komentarze

Nauka języka za granicą
boks_2015_uniwersalny.jpg

Przegląd uczelni w Polsce
boks_2019_2020.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura studenci
 
Polityka Prywatności