2019-12-13

Studenci WSPiA będą walczyć o więźniów sumienia

10 osób i grup ludzi z całego świata, których prawa zostały złamane – to w ich obronie studenci WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej będą pisać listy podczas 11. Maratonu Pisania Listów Amnesty International. Akcja obrony więźniów sumienia potrwa dwa dni od piątku 13 do soboty 14 grudnia 2019 r. Listy w WSPiA może napisać każda osoba, której nie jest obcy los innych ludzi.

Maraton Pisania Listów w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej organizuje jako co roku Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego i Praw Człowieka. Uczelnia uczestniczy w akcji Amnesty International nieprzerwanie od 11 lat. Maraton organizowany jest zawsze w tygodniu, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku w WSPiA oprócz tradycyjnych listów będzie można także podpisać petycję on-line, dostępną na stronie Amnesty International. W miejscu pisania listów na terenie Uczelni dostępne będą także komputery, a studenci będą pomagać w wypełnieniu petycji.

W tym roku podczas Maratonu Pisania Listów będzie można wstawić się w obronie młodych obrońców i obrończyń praw człowieka oraz inne osoby z Białorusi, Kanady, Chin, Egiptu, Grecji, Iranu, Meksyku, Nigerii, Filipin i Sudanu Południowego. Niektóre z tych osób doświadczyły naruszenia swoich praw, gdy były jeszcze dziećmi. Należy do nich José Adrián z Meksyku, który miał 14 lat, kiedy został brutalnie pobity przez policję w drodze do domu ze szkoły. Domaga się teraz odszkodowania za swoje leczenie i zaprzestania przez policję arbitralnych zatrzymań w stanie Jukatan. Wśród innych bohaterek i bohaterów tegorocznego Maratonu jest m.in. młodzież z Grassy Narrows – grupa młodych aktywistów z rdzennej społeczności w północno-zachodnim Ontario, zamieszkująca tereny skażone rtęcią, Sarah Mardini i Seán Binder – dwoje wolontariuszy-ratowników z Lesbos w Grecji, którym grozi do 25 lat więzienia za pomoc uchodźcom zagrożonym utonięciem na Morzu Śródziemnym.

Na wsparcie czekają także Yasaman Aryani z Iranu, która przeciwstawiła się dyskryminującym przepisom nakazującym kobietom zasłaniania włosów i teraz musi spędzić 16 lat w więzieniu oraz Marinel Ubaldo, młoda aktywistka z Filipin, która po zniszczeniu jej domu przez tajfun Yolanda wzywa swój rząd do ogłoszenia stanu katastrofy klimatycznej i ochrony przyszłych pokoleń przed niszczycielskim wpływem zmian klimatu.

Do udziału w Maratonie Pisania Listów zapraszamy wszystkie osoby chcące wspomóc więźniom sumienia na całym świecie. Wystarczy w dniach 13 i 14 grudnia (piątek i sobota) odwiedzić budynek główny WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie. Członkowie Koła Naukowego Prawa Konstytucyjnego i Praw człowieka będą czekać na wszystkich zainteresowanych w patio uczelni – na I piętrze obok głównej auli. W pierwszym dniu listy będzie można pisać w godzinach od 9:30 do 12:30. W sobotę zapraszamy od 10:00 do 12:30.

Maraton Pisania Listów

Jest to wydarzenie organizowane co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – najważniejszego dokumentu dedykowanego prawom jednostki. Idea Maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 r. Z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach. Dziś Maraton uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International. Podczas wydarzenia na całym świecie miliony ludzi mobilizują się do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. W 2018 r. setki tysięcy ludzi podjęły ponad 5,65 mln akcji w ponad 200. krajach i terytoriach na całym świecie. W Polsce w ubiegłym roku napisano ponad 30 tys. listów w ponad 850. miejscach w całym kraju.

Więcej informacji na temat Maratonu Pisania Listów można znaleźć na stronie http://amnesty.org.pl/maraton.

data ostatniej modyfikacji: 2019-12-12 13:08:32
Komentarze
 
Polityka Prywatności