2020-02-21 13:00

WSPiA zaprasza na IV Dyktando Rzeszowskie

Rocznica 666-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa to temat przewodni kolejnego Dyktanda Rzeszowskiego, które odbędzie się w piątek 21 lutego 2020 r. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Sprawdzian z ortografii i interpunkcji organizowany jest przez WSPiA Rzeszowską szkołę Wyższą już po raz czwarty.

Tematem przewodnim Dyktanda Rzeszowskiego organizowanego przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą za każdym są ważne wydarzenia lub rocznice przypadające w danym roku. Do tej pory podczas dyktand w WSPiA uczestnicy zmierzyli się z pełnymi ortograficznych wyzwań tekstami: w roku Sienkiewiczowskim był to tekst pt. „Żartem, choć serio”, w 100-lecie odzyskania niepodległości „List niewysłany”. Wcześniej były to dyktanda pt. „Z rozmyślań o prozie współczesnej”, „Utyskiwania sfrustrowanego zwisowca” i „Pisarza pamięci quasi-rapsod”.

W tym roku tekst dyktanda kolejny raz przygotowuje polonistka dr Barbara Misztal. Tematem przewodnim tekstu będzie historia Rzeszowa i 666-lecie Lokacji Miasta. Dyktando odczyta Małgorzat Pruchnik-Chołka, aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Aby zgłosić swój udział w Dyktandzie, wystarczy wysłać maila na adres: dyktando@wspia.eu. W treści należy podać: imię, nazwisko oraz numer telefonu (studenci WSPiA proszeni są dodatkowo o podanie informacji o kierunku i roku studiów). Regulamin Dyktanda dostępny jest na stronie www.wspia.eu.

WSPiA w tym roku organizuje Dyktando Rzeszowskie już po raz IV. Uczelnia, jako jedna z niewielu instytucji w Rzeszowie organizuje, otwarte dyktanda z języka polskiego. Wydarzenie jest częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Co roku w sprawdzianie wiedzy z ortografii i interpunkcji uczestniczy około 200 osób m.in. studentów, pracowników Uczelni, mieszkańców Rzeszowa, a także dziennikarzy.

Kto w tym roku zdobędzie tytuł Rzeszowskiego Mistrza Ortografii, przekonamy się w piątek 21 lutego 2020 r. o godzinie 13:00. Dyktando odbędzie się w Auli WSPiA w rzeszowskim kampusie Uczelni przy ul. Cegielnianej 14.

Dzień Języka

„IV Dyktando Rzeszowskie” organizowane jest z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 roku podczas demonstracji zginęło tam pięciu studentów. Domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

data ostatniej modyfikacji: 2020-02-14 11:59:17
Komentarze
 
Polityka Prywatności