13 osób w tym roku czeka na naszą pomoc w różnych miejscach świata. Są to więźniowie sumienia, którzy nie mogą zawalczyć o swoje prawa. Jednak dzięki takim inicjatywom jak kolejny Maraton Pisania Listów każdy z nich może odzyskać wolność. Aby wspomóc osoby, których prawa są łamane, wystarczy w czwartek i piątek 15 i 16 grudnia odwiedzić WSPiA i napisać razem ze studentami list w obronie wybranych osób.
Maraton Pisania Listów to największa globalna akcja na rzecz praw człowieka. Jest to wydarzenie organizowane co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – najważniejszego dokumentu dedykowanego prawom jednostki. Idea Maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 r. Z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach.
Dziś Maraton uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International. Podczas wydarzenia na całym świecie miliony ludzi mobilizują się do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. W 2018 r. setki tysięcy ludzi podjęły ponad 5,65 mln akcji w ponad 200. krajach i terytoriach na całym świecie.
WSPiA pomaga
Maraton w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej organizowany jest od 14 lat. Jest to coroczna inicjatywa Koła Naukowego Prawa Konstytucyjnego i Praw Człowieka. Listy w WSPiA będzie można napisać w czwartek i piątek 15 i 16 grudnia 2022 r. w godzinach 09:00 – 12:00. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na specjalne stoisko przed Aulą WSPiA na pierwszym piętrze.
W tym roku podczas Maratonu Pisania Listów będzie można wstawić się w sprawie 13 osób pochodzących z: Rosji, Maroka, Iranu, Bangladeszu, Hongkongu, Kuby, Francji, Paragwaju, Zimbabwe oraz Kamerunu. Na naszą pomoc czekają:
Maraton Pisania Listów
Jest to wydarzenie organizowane co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – najważniejszego dokumentu dedykowanego prawom jednostki. Idea Maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 r. Z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach. Dziś Maraton uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International. Podczas wydarzenia na całym świecie miliony ludzi mobilizują się do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. W 2018 r. setki tysięcy ludzi podjęły ponad 5,65 mln akcji w ponad 200. krajach i terytoriach na całym świecie.