2023-11-27

Festiwal Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie kolejny raz w Rzeszowie

Już po raz 16 w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej oraz Kino za Rogiem Cafe odbędzie się Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. W tym roku na uczestników imprezy czeka kilkadziesiąt projekcji filmów dokumentalnych z całego świata. Tematyka dokumentów dotykać będzie m.in. wojny na Ukrainie, traumy wojennej oraz obrony praw zwierząt. Bezpłatne projekcje będzie można oglądać przez 5 dni w dwóch miejscach festiwalowych.

W tym roku Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy „WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie” organizowane po raz 21. W Rzeszowie będzie to 16 edycja. Rozpocznie się w poniedziałek 13 listopada i potrwa do piątku 17 listopada 2023 r. Jak co roku wstęp na festiwal jest bezpłatny. Projekcje zaplanowano w dwóch miejscach. Pierwsze to siedziba organizatora, czyli WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, a drugie to Kino za Rogiem Cafe przy ul. Św. Mikołaja w Rzeszowie. 

Podczas tegorocznej edycji festiwalu dla uczestników zaplanowano blisko 20 projekcji filmowych. Filmy to produkcje przygotowane przez znakomitych reżyserów z całego świata m.in. Holandii, USA, Polski, Ukrainy, Czech, Słowacji, Niemiec, Szwecji, Szwajcarii, Izraela, Francji oraz Wielkiej Brytanii. 

Podczas rzeszowskiej 16. edycji Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy „WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie” zaprezentowane zostaną dokumenty omawiające trzy główne tematy: traumy związanej nie tylko z wojną, ale także życiem z represjami politycznymi i religijnymi, wojny m.in. na Ukrainie oraz prawa zwierząt. W trakcie festiwalu w WSPiA przewidziano także prelekcje wykładowców Uczelni dotyczące tematyki poszczególnych filmów. 

Do tegorocznej edycji Festiwalu w WSPiA wybrany został m.in. film „Syndrom Hamleta”, poruszający tematykę traumy wojennej, z która zmaga się pierwsza generacja Ukraińców urodzonych w wolnym kraju; „Młoda Białoruś” opowiadający o traumatycznych wspomnieniach represji, walki z systemem i tęsknoty młodych mieszkańców Białorusi za zwyczajnym życiem, czy „Zakaz filmowania” pokazujący nieznany Teheran z nielegalnym hop-hopem w parkach i podziemnych przejściach, a tym samym strach i ochota na bunt. Wszystko zarejestrowane ukrytą kamerą.  

Wyświetlane będą także filmy ukazujące wojnę w Ukrainie z perspektywy cywilów oraz ukraińskich żołnierzy podczas misji bojowych pod Charkowem, oraz wspominające brutalną inwazję wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 r. Poruszony zostanie także temat praw zwierząt m.in. w dokumencie „Adopciaki” pokazującym codzienność największego holenderskiego schroniska dla zwierząt oraz „Sfora”, którego autorzy pokazują czy recydywiści z długoletnimi wyrokami na karku są w stanie ocalić zwierzaki ze schroniska. Z kolei film „Kupa pieniędzy” zaprezentuje kulisy przemysłowej hodowli świń niosących ze sobą wielkie pieniądze, cierpienie zwierząt, śmierdzący problem, z którym muszą żyć zwykli ludzie. 

Podczas pierwszego dnia Festiwalu Filmowego „WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie” odbędzie się wręczenie nagród dla uczniów, którzy najlepiej poradzili sobie w Konkursie Wiedzy o Prawach Człowieka organizowanym przez WSPiA.  

Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” rozpocznie się w poniedziałek 13 listopada 2023 r. w Kino za Rogiem Cafe. Oficjalne rozpoczęcie zaplanowano w WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej na środę 15 listopada. Festiwal potrwa do piątku 17 listopada 2023 r. Wstęp na wszystkie projekcje oraz wykłady festiwalowe jest bezpłatny! Filmy będzie można zobaczyć w auli WSPiA przy ul. Cegielnianej w Rzeszowie oraz w Kino za Rogiem Cafe przy ul. Św. Mikołaja w Rzeszowie. W festiwalach oprócz studentów WSPiA udział wezmą także uczniowie szkół średnich z całego Podkarpacia.  

Więcej na temat tegorocznego Festiwalu, program oraz rezerwację miejsc można znaleźć na stronie www.wspia.eu  

Festiwal w WSPiA  

W tym roku Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” organizowany jest w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej już po raz 16. Co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem – każdorazowo w projekcjach i imprezach towarzyszących festiwalowi uczestniczy kilka tys. osób, głównie studentów i uczniów szkół średnich. Jest to jeden z największych Objazdowych Festiwali Filmowych organizowany w Polsce.  

Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” organizowany jest od 2003 roku przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Akcja Watch Docs, oprócz obejrzenia doskonałych dokumentów, daje widzom możliwość zapoznania się z działalnością prospołeczną i zachęca do podjęcia konkretnej aktywności na rzecz Praw Człowieka.


data ostatniej modyfikacji: 2023-11-13 15:10:04
Komentarze
 
Polityka Prywatności