Ekonomiści WSIiZ w światowej czołówce - wyżej w zestawieniu od prof. Balcerowicza

Dział: Rzeszów

Prof. Jan Winiecki zajmuje świetne 2 miejsce, a prof. Tomasz Mickiewicz 5 w rankingu najczęściej cytowanych naukowców! Akademia Leona Koźmińskiego przygotowała zestawienie dorobku polskich ekonomistów liczących się w świecie nauki.

Prof. Jan Winiecki z WSIiZ znalazł się na 2 miejscu zestawienia, tuż za prof. Grzegorzem Kołodko. Wyprzedził kolejno profesorów: Andrzeja Koźmińskiego i Krzysztofa Obłója. Prof. Tomasz Mickiewicz z WSIiZ zajmuje 5 lokatę. Na 6 miejscu znalazł się prof. Leszek Balcerowicz.

Zestawienie dorobku polskich ekonomistów bierze pod uwagę liczbę cytowań - tzn. ile razy publikacje danego naukowca były wykorzystywane przez innych specjalistów. Drugim czynnikiem uwzględnionym w rankingu jest indeks h (Hirscha), który na świecie uważany jest za najbardziej miarodajny wskaźnik dokonań i dorobku naukowca, wskazuje wagę i znaczenie prac naukowych autora - wyjaśnia Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Wynik bardzo rzadki w Polsce!

Prof. Jan Winiecki ma indeks h=25, z liczbą cytowań 2344. 3562 cytowania i indeks h=27 ma prof. Grzegorz Kołodko, który zajmuje 1 miejsce w zestawieniu. Jak podkreślają autorzy raportu, indeks Hirscha na poziomie 25 jest bardzo rzadki w Polsce, więc jego osiągnięcie oznacza miejsce w światowej czołówce.

Prof. Tomasz Mickiewicz był cytowany 1570 razy a jego indeks h wynosi 21. Wyprzedził prof. Leszka Balcerowicza, którego indeks h=20 i ma 2890 cytowań. Naukowcy z takim dorobkiem również cieszą się dużym autorytetem w świecie nauki.

Miejsce ekonomistów WSIiZ w światowej czołówce to bardzo dobra informacja zwłaszcza dla studentów ekonomii oraz finansów i rachunkowości, a także kandydatów na studia do naszej uczelni. Mają wyjątkową możliwość zdobywania wiedzy i doświadczenia bezpośrednio od wybitnych naukowców ze światowej czołówki - podkreśla Pasieczna.

Wybitne postacie

Prof. Jan Winiecki jest wykładowcą WSIiZ oraz członkiem Rady Polityki Pieniężnej od 2010 r. To wybitna osobowość sceny polityczno-gospodarczej okresu transformacji ustrojowej w Polsce. Był członkiem Politycznego Komitetu Doradczego prezydenta Lecha Wałęsy i zespołu doradców premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego. Jeden z założycieli Towarzystwa Ekonomistów Polskich (w przeszłości przewodniczący, obecnie członek), współzałożyciel fundacji Centrum im. Adama Smitha. W 2012 r. został uhonorowany Odznaką Honorową "Bene Merito". W 1992 r. otrzymał Nagrodę Kisiela, a w 2001 tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Jest Kierownikiem Katedry Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych.

Prof. Tomasz Mickiewicz jest wykładowcą WSIiZ, jest też związany z University College London, gdzie wykłada przedmioty z zakresu restrukturyzacji ekonomicznej. W przeszłości pracował w University of California at Davis. Jest członkiem American Economic Association i European Association of the Comparative Economic Studies. Jest recenzentem artykułów do ponad 20 anglojęzycznych periodyków naukowych. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność w ramach Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Od 2012 r. pełni funkcję Prezydenta European Association for Comparative Economic Studies oraz Dyrektora Centrum Badań nad Zmianami Ekonomicznymi i Społecznymi w Europie w University College London.

Pierwsza 10 zestawienia:

Miejsce

Naukowiec

h-indeks

Liczba cytowań


Grzegorz Kołodko

27

3562


Jan Winiecki

25

2344


Andrzej Koźmiński

23

3012


Krzysztof Obłój

21

3248


Tomasz Mickiewicz

21

1570


Leszek Balcerowicz

20

2890


Krzysztof Jajuga

20

2865


Jerzy Hausner

20

2379


Andrzej Wojtyna

16

1430


Marek Belka

13

1511

h-indeks - współczynnik wskazujący wagę i znaczenie prac naukowych danego autora

opublikowano: 2015-03-18
Komentarze
Polityka Prywatności