Ponad 2000 ofert pracy w Biurze Karier WSIiZ

To nie pomyłka. Dokładnie 2191 miejsc pracy zgromadziło Biuro Karier WSIiZ od stycznia do czerwca 2015 roku dla studentów i absolwentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Niezmiennie dominują oferty z branży informatycznej. Sporo pracy jest także dla fizjoterapeutów i specjalistów od ekonomii i zarządzania.

Mimo trudnej sytuacji gospodarczej do Biura Karier WSIiZ cały czas zgłaszają się pracodawcy zainteresowani zatrudnieniem naszych studentów i absolwentów. W tym roku akademickim najwięcej ofert pracy mieliśmy dla informatyków, ale także dla osób z wykształceniem ekonomicznym i finansowym. Sporo było ofert związanych z marketingiem i nowymi mediami - tłumaczy Ewa Podgórska z Biura Karier WSIiZ.

Biuro Karier WSIiZ odnotowuje także coraz więcej ofert pracy w branży okołomedycznej i kosmetycznej.

Starzejące się społeczeństwo oraz coraz większa dbałość o zdrowie i dobry wygląd sprawia, że zarówno w krajach Unii Europejskiej, jak i w Polsce przybywa ofert dla fizjoterapeutów, rehabilitantów, dietetyków czy wykwalifikowanych opiekunów w domach opieki - wyjaśnia Ewa Podgórska.

Osobom z wyższym wykształceniem jest o wiele łatwiej znaleźć pracę i potrafią to robić o wiele szybciej niż ich rówieśnicy z niższym poziomem wykształcenia. Dane statystyczne, na przykład pochodzące z raportu Forum Obywatelskiego Rozwoju (podsumowujące rok 2014), pokazują również, że Polska całkiem dobrze wypada na tle całej UE jeżeli chodzi o sytuację młodych na rynku pracy.

W Polsce najwyższa stopa bezrobocia, bo aż 19% dotyczy osób z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym. W nieco lepszej sytuacji są osoby z wykształceniem średnim ogólnokształcącym (13%) oraz osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (12%). Ale najmniejszy odsetek bezrobocia, bo zaledwie 6% dotyczy osób z wykształceniem wyższym.

Osobom z takim wykształceniem nie pogarsza się sytuacja zawodowa nawet w obliczu kryzysu. Absolwenci uczelni wyższych są rzadziej zwalniani, ponieważ zwolnienie i zatrudnienie takich pracowników jest o wiele kosztowniejsze niż w przypadku osób z niższym wykształceniem. W okresach wzrostów gospodarczych osoby z wyższym wykształceniem są również bardziej cenione przez pracodawców, ponieważ firmy inwestują w badania i inwestycje, a do tego potrzebni są dobrze wykształceni pracownicy.

Badania dowodzą także, że osoby posiadające dyplom uczelni wyższej rzadziej niż osoby z innym wykształceniem spotykają się ze zjawiskiem pracy na tzw. umowach śmieciowych, a ponad 80% z nich zatrudnionych jest na czas nieokreślony.

Na pracę po studiach lub nawet jeszcze w ich trakcie na pewno mogą liczyć ci, którzy zdecydują się studiować informatykę, zarządzanie czy fizjoterapię. Co istotne, pracodawcy przychylniej patrzą na tych, którzy ukończyli studia nie tylko pierwszego, lecz także drugiego stopnia - mówi Ewa Podgórska.

Liczba ofert pracy jakimi dysponuje Biuro Karier WSIiZ potwierdza, że Biuro pomaga naszym studentom i absolwentom w znalezieniu pracy. Średnio na jednego absolwenta uczelni przypadają ponad 2 oferty pracy. Jest to ważny komunikat dla kandydatów na studia.

O WSIiZ

opublikowano: 2015-08-04
Komentarze
Polityka Prywatności