Rzeszowscy Mistrzowie Ortografii

Strona www: www.wspia.eu/
Dział: Rzeszów

Agata Lizak, studentka kierunku prawo w Wyższej Szkole Prawa i Administracji oraz Joanna Panek, studentka Uniwersytetu Rzeszowskiego zdobyły tytuł Rzeszowskiego Mistrza Ortografii. To one najlepiej poradziły sobie z tekstem I Dyktanda Rzeszowskiego zorganizowanego przez WSPiA. Wręczenie nagród odbyło się w czwartek 17 marca 2016 r. Dyktando zorganizowane zostało w ramach Dnia Języka Ojczystego w WSPiA. W zmaganiach z ortografią wzięło udział prawie 150 osób.

I Dyktanda Rzeszowskie pt. "Żartem, choć serio" odbyło się w środę 2 marca 2016 r. Zorganizowane zostało z okazji Dnia Języka ojczystego. Zmagania z interpunkcją i ortografią cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko studentów WSPiA. Z tekstem przygotowanym przez polonistkę Panią Jadwigę Międlar-Kłak zmierzyli się także uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, mieszkańcy Rzeszowa, dziennikarze oraz przedstawiciele służb mundurowych.

W czwartek 17 marca 2016 r. odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień osobom, które najlepiej poraziły sobie z tekstem dyktanda. - Bardzo się cieszę, że wśród 10 nagrodzonych i wyróżnionych osób jest wielu studentów naszej Uczelni - mówił podczas wręczenie nagród prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA. Od wielu lat staramy się zwracać uwagę studentów na to, jak ważne jest posługiwanie się poprawną polszczyzną. Wiem, że tekst dyktanda nie był łatwy i w dużej mierze dotyczył twórczości Henryka Sienkiewicza. 2016 rok jest rokiem tego wybitnego polskiego pisarza. Warto także pamiętać, że dyktando organizowane przez WSPiA to kolejne takie przedsięwzięcie, które rozszerza naszą funkcję kulturotwórczą - tłumaczył prof. Jerzy Posłuszny.

Rektor WSPiA dodał, że bardzo gratuluje wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym. - Państwa wyniki świadczą o tym, że bardzo dobrze znana jest Państwu nasz kultura. Gratulacje jednak należą się także tym, którzy na początku marca odważyli się przyjść i napisać dyktando - powiedział prof. Jerzy Posłuszny.

Najlepiej z I Dyktandem Rzeszowskim poradziły sobie Agata Lizak, studentka prawa w WSPiA oraz Joanna Panek, studentka Uniwersytetu Rzeszowskiego. Laureatki oprócz nagród książkowych otrzymały także tytuł "Rzeszowskiego Mistrza Ortografii". II miejsce zajął Rafał Darasz z Leska, a III Przemysław Lis, student administracji w WSPiA.

Wyróżnienia otrzymali Magdalena Dzieniewicz-Szarek (pracownik administracyjny WSPiA), Adrian Woźniak (uczeń I LO w Rzeszowie), Joanna Brożek, Anna Łyp, Sławomir Zielenkiewicz, Magdalena Pachorek (dziennikarka Super Nowości) oraz Joanna Olszowy.

Jestem bardzo zadowolona, że znalazłam się wśród dwóch osób, które najlepiej poradziły sobie z I Dyktandem Rzeszowskim - mówiła Joanna Panek, studentka Uniwersytetu Rzeszowskiego. - Jest to bardzo dobra inicjatywa, głównie ze względu na to, że polski język literacki zanika. Dyktando było trudne. Pojawiło się dużo słów z języka staropolskiego, więc takich, których nie używamy codziennie. Jednak można było sobie z tym poradzić. Dyktando pozwoliło mi także pogłębiać swoją wiedzę i przypomnieć zasady interpunkcji i ortografii - dodaje Joanna Panek.

I Dyktando Rzeszowskie było częścią Dnia Języka Ojczystego w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Była to kolejna taka inicjatywa Uczelni. WSPiA od kilku lat, jako jedna z niewielu instytucji w Rzeszowie organizuje, z okazji Dnia Języka Ojczystego, otwarte dyktanda z języka polskiego. Co roku uczestniczy w nich około 200 osób m.in. studenci, pracownicy Uczelni, mieszkańcy Rzeszowa, a także dziennikarze. Do tej pory zmierzyli się m.in. z tekstami pt. "Z rozmyślań o prozie współczesnej" oraz "Utyskiwania sfrustrowanego zwisowca".

W tym roku WSPiA chcąc rozszerzyć działalność kulturotwórczą, w ramach Dnia Języka Ojczystego zorganizowała "I Dyktando Rzeszowskie". Do udziału w zmaganiach z ortografią i interpunkcją, zaproszone zostały: Władze wojewódzkie i miejskie, znane osoby związane z Rzeszowem, przedstawiciele mediów oraz mieszkańcy miasta, studenci oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Formuła przedsięwzięcia była jednak otwarta i udział w Dyktandzie mogła zgłosić się każda zainteresowana osoba. I Dyktando Rzeszowskie było doskonałym sposobem przypomnienia zasad i sprawdzenia swojej wiedzy z ortografii i interpunkcji.

I Dyktando Rzeszowskie zorganizowane zostało z okazji Dnia Języka Ojczystego. Imprezie patronował Prezydent Miasta Rzeszowa, Kuratorium Oświaty, Polskie Radio Rzeszów oraz TVP 3 Rzeszów.

O WSPiA



opublikowano: 2016-03-18
Komentarze
Polityka Prywatności