Zakończenie II edycji Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa

Prawie 1500 uczniów z 70 szkół ponadgimnazjalnych odebrało dyplomy ukończenia II edycji Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Uroczyste wręczenie wyróżnień zorganizowane zostały w 9 miastach Podkarpacia w dniach od 5 do 11 kwietnia 2017 r. Akademia od dwóch lat działa przy WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.

Jako pierwsi w środę 5 kwietnia 2017 r. dyplomy ukończenia zajęć w ramach II edycji Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa otrzymali uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych z Rzeszowa. W kolejnych dniach dyplomy odebrali uczniowie z Krosna i Jasła (6 kwietnia). W piątek 7 kwietnia zakończenie Akademii zorganizowane zostało w Jarosławiu i Przemyślu. Dyplomy dla uczniów z Kolbuszowej i Stalowej Woli wręczone zostały w poniedziałek 10 kwietnia 2017 r., a w Łańcucie i Dębicy we wtorek 11 kwietnia 2017 r.

Dyplomy słuchaczom Akademii wręczył prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, prof. Czesław Kłak, Dziekan-Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA oraz w poszczególnych miastach: Piotr Przytocki, Prezydent Krosna, Józef Kardyś, Starosta Powiatu Kolbuszowskiego, Andrzej Reguła, Starosta Powiatu Dębickiego, Barbara Pilawa-Kraus, Wicestarosta Łańcucki, Lucyna Paulo, Naczelnik Wydział Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jarosławiu oraz dyrektorzy i nauczyciele ze szkół uczestniczących w Akademii.

- Bardzo serdecznie gratuluję wszystkim słuchaczom kończącym zajęcia w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa - mówił do uczniów prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. - Mam nadzieję, że zajęcia, w których braliście udział przez ostatni rok, poszerzyły waszą wiedzę z zakresu szeroko pojętego prawa i bezpieczeństwa oraz otworzyły wam oczy na nowe perspektywy i wyzwania. Gratulacje i podziękowania należą się również nauczycielom, bez których zaangażowania i współpracy nasza Akademia nie rozwijałaby się w tak szybkim tempie. Przyznam, że kiedy powstała ta inicjatywa, nie spodziewaliśmy się, że spotka się z tak ogromnym zainteresowaniem nie tylko uczniów, ale także nauczycieli i rodziców - mówił prof. Jerzy Posłuszny.

Dodał, że tematyka zajęć zaproponowanych uczniom jest niezwykle ważna. Bezpieczeństwo staje się coraz większą wartością w naszym życiu. Zagrożenia czekają na nas na każdym kroku, a uświadamianie tych zagrożeń jest naszym obowiązkiem.

Według słuchaczy PMAPiA zajęcia zaproponowane przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą były ciekawą formą poznania nowych zagadnień. - Podczas zajęć mogliśmy nauczyć się wielu przydatnych i interesujących rzeczy. Wykładowcy oraz studenci w ciekawy sposób opowiadali o różnych aspektach prawa i bezpieczeństwa. Uczestniczyliśmy m.in. w konferencjach i imprezach organizowanych przez Uczelnię. Odwiedziliśmy Podkarpackie Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej. Organizowano dla nas symulowane oględziny miejsca zdarzenia i rozprawy sądowe. Podczas zajęć poznaliśmy także zagadnienia związane m.in. z cyberprzestępstwami, dopalaczami oraz prawami i obowiązkami ucznia w szkole i życiu codziennym. Często nie mieliśmy świadomości, ile zagrożeń codziennie na nas czeka. To bardzo cenna wiedza, która przyda się w przyszłości - uważają słuchacze Akademii z różnych miast.

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa bardzo dobrze została oceniona przez władze miast i powiatów, którym podlegają szkoły działające w Akademii. - W obecnych czasach szerszy dostęp do wiedzy jest konieczny. Szkoła nie może być zamknięta w swoich murach. Musi być otwarta na nowe formy edukacji i współpracę z Uczelniami. Dlatego cieszę się, że prowadzona przez WSPiA Akademia działa w Krośnie. Zajęcia, w których uczestniczyli nasi uczniowie, były bardzo atrakcyjne. To pokazuje, że "żywa" nauka pobudza do uczenia się i podejmowania nowych wyzwań. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie rozwijać się w kolejnych latach - powiedział Piotr Przytocki, Prezydent Krosna.

Podobnie uważa Józef Kardyś, Starosta Powiatu Kolbuszowskiego. - Bardzo cenimy współpracę z WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą. Zajęcia zaproponowane młodzieży dały im dodatkową wiedzę, która zostanie na lata i będzie miała wpływ na ich rozwój. Szczególnie skorzystali na tym uczniowie, którzy są bardzo aktywni i wykorzystują każdą możliwość poznawania nowych zagadnień. Mam nadzieję, że współpraca z Uczelnią będzie kontynuowana w następnych latach, a w zajęciach uczestniczyć będzie coraz więcej naszych uczniów - tłumaczy Józef Kardyś.

Na dalszą współpracę liczą także dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia. Według Andrzeja Kolucha, Dyrektora ZSP nr 1 im. gen. Wł. Sikorskiego w Stalowej Woli przystąpienie do Akademii pomogło wzbogacić ofertę zajęć dodatkowych dla uczniów. - To bardzo cenne doświadczenie dające młodym ludziom inspirację oraz pozwalające poznawać i badać nowe obszary. Chcemy, aby mogli jak najwięcej czerpać ze spotkań z wykładowcami akademickimi oraz z zajęć praktycznych z wykorzystaniem nowoczesnego wyposażenia Uczelni - mówił Andrzej Koluch.

Zgadza się z nim Marta Kurpiel, Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. - Znajomość prawa to bardzo ważny aspekt funkcjonowania w świecie. Dzięki spotkaniom z nauczycielami akademickim nasza młodzież jest znacznie lepiej wyedukowana i przygotowana do dorosłości. Uczniowie mogli uczestniczyć w atrakcyjnych, praktycznych zajęciach rozwijających w nich pasję poznawczą i dających nowe doświadczenie. Bardzo nas cieszy, że WSPiA tak aktywnie wychodzi naprzeciw potrzebom szkół ponadgimnazjalnych - uważa Marta Kurpiel.

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa

Akademia powstała w 2014 r. z inicjatywy WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty. Patronem Honorowym Przedsięwzięcia jest Minister Edukacji Narodowej. W pierwszym roku działalności, w bezpłatnych zajęciach w ramach Akademii, uczestniczyło ponad 850 słuchaczy z ponad 60 szkół ponadgimnazjalnych w 6 miastach Podkarpacia. W II edycji jest to już 1500 uczniów z 70 szkół z 9 podkarpackich miast.

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa swoje Wydziały ma w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Jaśle, Dębicy i Łańcucie. W tym roku Akademia rozszerza swoją działalność o Jarosław, Kolbuszową i Stalową Wolę. W ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa prowadzone są bezpłatne zajęcia dla młodzieży z zakresu zagrożeń we współczesnym świecie. Mowa jest także o patologiach społecznych, odpowiedzialności karnej za przestępstwa i wykroczenia, statusie prawnym ucznia, prawach i obowiązków ucznia, a także współczesnych metod identyfikacji kryminalistycznej i najnowocześniejszych metod wykrywania przestępstw.

Akademia to nie tylko zajęcia dla młodzieży, ale także szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół z zakresu bezpieczeństwa w szkole, egzekwowania praw i obowiązków ucznia, odpowiedzialności karnej nauczyciela za niedopełnienie swych obowiązków. W ramach Akademii wykładowcy WSPiA biorą udział w radach pedagogicznych, a także w okresowych spotkaniach z rodzicami, podczas których prezentowane są aktualne zagrożenia przestępczością narkotykową i dopalaczami w województwie podkarpackim.

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA jest częścią realizowanego od pięciu lat projektu Edukacyjno - Badawczego "Bezpieczna Przyszłość".

opublikowano: 2017-04-13
Komentarze
Polityka Prywatności