Czym są Prawa Człowieka, czyli Festiwal Watch Docs w WSPiA

Blisko 3000 osób głównie uczniów szkół ponadgimnazjalnych, studentów oraz mieszkańców Rzeszowa wzięło udział w 11. edycja Festiwal WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. Przez cztery dni od 16 do 19 listopada 2017 r. w czterech różnych miejscach Rzeszowa mogli zobaczyć 30 projekcji filmowych dotyczących łamania praw człowieka na całym świecie. Impreza zorganizowana została przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą.

Filmy wybrane na tegoroczny Festiwal Watch Docs dotyczyły różnych spraw. W dokumentach pojawiały się m.in. trudne historie muzułmańskich kobiet, uchodźców, ofiar wojen domowych, więźniów politycznych, prześladowanych dziennikarzy, wyzysku afrykańskich sportowców czy migawki z Donbasu. Łącznie przez cztery dni zaprezentowano 24 filmy z całego świata.

W festiwalu w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej uczestniczyło blisko 3000 tys. osób. Byli to m.in. uczniowie z 20 szkół ponadgimnazjalnych z regionu oraz studenci i mieszkańcy Rzeszowa. Na początku festiwalu przywitał ich prof. Czesław Kłak, Dziekan-Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA. - Bardzo się cieszę, że mogę powitać dziś w imieniu Pana prof. Jerzego Posłusznego, Rektora WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej tak licznie przybyłych uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów. Na wstępie chcę zwrócić Waszą uwagę na to, czym są Prawa Człowieka. Pamiętajcie, że jest to taki bufor, wentyl bezpieczeństwa, który pozwala nam bronić się przed przepisami i zachowaniami godzącymi w sferę chronioną właśnie przez te wolności i prawa. Pamiętajmy, że łamanie praw człowieka to nie tylko te głośne przykłady. To także drobniejsze sprawy dotyczące zwykłych ludzi często nasz samych. To np. sytuacje, w których ktoś w nielegalny sposób próbuje wkroczyć w naszą własność. Dlatego cieszę się, że w naszej Uczelni możecie zobaczyć filmy, które pokazują różne przykłady nieszanowania praw jednostki, w tym prawa do życia, stanowienia o sobie czy przykłady wykorzystywania, m.in. w ramach pracy przymusowej, handlu ludźmi - tłumaczył prof. Czesław Kłak.

Dodał, że poruszane podczas festiwalu tematy są bardzo ważne i bliskie każdemu z nas. - Niech przyświeca Wam myśl, że prawa człowieka nie są nam dane na zawsze i nigdy nie wiemy, kiedy zostaną nam one odebrane. Każdego dnia musimy podejmować działania służące ich realizacji, bo to od naszej aktywności w dużej mierze zależy to, w jakich realiach żyjemy - zakończył prof. Czesław Klak.

Przez cztery dni Festiwalu filmy można było zobaczyć w auli WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, Wojewódzkim Domu Kultury, Liceum Ogólnokształcącym w Boguchwale oraz w kawiarni Powoli Cafe w Rzeszowie. Oprócz projekcji filmowych w WSPiA zorganizowane zostały także dwa wykłady o tematyce praw człowieka. Z uczestnikami festiwalu spotkali się wykładowcy WSPiA: dr Marta Pietras-Eichberger. Która mówiła o wpływie migracji na Unię Europejską oraz ks. dr Marek Story, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Jego wykład dotyczył społecznych aspektów dyskryminacji.

Bardzo podoba nam się idea Festiwalu Watch Docs - mówili uczniowie z rzeszowskich szkół. - Na co dzień nie interesujemy się losem innych ludzi. Zwracamy na to uwagę tylko przy spektakularnych problemach nagłaśnianych przez media. Podczas Festiwalu w WSPiA możemy poznać różne przykłady łamania praw człowieka nie tylko w krajach, w których np. rządzą dyktatorzy czy miejscach, z których pochodzą uchodźcy przybywający do Europy. Tu w ciekawy i interesujący sposób pokazane są także problemy ludzi żyjących w krajach Unii Europejskiej czy w Stanach Zjednoczonych. Bardzo interesujący był np. film o wyzysku sportowców pochodzących z krajów afrykańskich. Po tym Festiwalu większość z nas będzie bardziej zwracać uwagę na to, czy wokół nas są szanowane prawa człowieka - dodają licealiści.

W tym roku organizatorzy festiwalu wybrali wiele ciekawych filmów. Festiwal otworzył Niemiecki "Długi dystans" opowiadający o problemach afrykańskich biegaczach triumfujących w długodystansowych biegach na całym świecie oraz Polski film "Miejscy kowboje" pokazujący obraz Irlandii, którego mało kto mógłby się spodziewać. Wśród wybranych projekcji oprócz polskich filmów znalazły się także wielokrotnie nagradzane dokumenty z Irlandii, Holandii, Francji, Szwecji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Kolumbii, Ukrainy, Czech, Rosji i Danii. Filmy dotyczą problemów ludzi walczących o wolność, łamania podstawowych praw człowieka oraz tematów związanych z problemami współczesnego świata.

W pierwszym dniu Festiwalu Filmowego w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej rozstrzygnięty został także Konkursu Wiedzy o Prawach Człowieka.

"Watch Docs. Prawa Człowieka"

Objazdowy Festiwal Filmowy "Watch Docs. Prawa Człowieka" w Filmie organizowany jest przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą już po raz 11. Co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczy w nim około 4 tys. osób, głównie studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jest to największy Objazdowy Festiwal Filmowy organizowany w Polsce. Akcja Watch Docs, oprócz obejrzenia doskonałych dokumentów, daje widzom możliwość zapoznania się z działalnością prospołeczną i zachęca do podjęcia konkretnej aktywności na rzecz Praw Człowieka.

Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy "Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie" organizowany jest od 2003 roku przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy ze Społecznym Instytutem Filmowym. W tym roku Festiwal w Polsce już po raz piętnasty organizowany jest we współpracy z organizacjami pozarządowymi i ośrodkami akademickimi.

opublikowano: 2017-11-21
Komentarze
Polityka Prywatności