Łukasz Nycz i Sandra Kida, studenci II roku na kierunku „zarządzanie” w WSPiA zwyciężyli w IV edycji konkursu Web vs. Books. Ich propozycja umowy najmu lokalu użytkowego przygotowana przy pomocy źródeł dostępnych w Internecie zyskała najwyższą ocenę jury. W ramach konkursu Web vs. Books studenckie drużyny rozwiązują problem prawny związany z prowadzeniem firmy, korzystając tylko z zasobów bibliotecznych bądź stron internetowych.
Konkurs Web vs. Books zorganizowany został już po raz czwarty. Jest to inicjatywa Koła Naukowego Prawa Gospodarczego oraz działającej w WSPiA Klinki Przedsiębiorczości. W konkursie uczestniczyło 5 zespołów składających się z 2 osób – studentów WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Zespoły zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza miała do dyspozycji wyłącznie zasoby biblioteczne (komentarze, podręczniki, artykuły naukowe, prawnicze bazy danych). Pozostali studenci mogli korzystać tylko ze stron internetowych.
– Tym razem studenci musieli przygotować propozycję umowy najmu lokalu użytkowego – tłumaczy mgr Rafał Witkowski, opiekun Kliniki Przedsiębiorczości w WSPIA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. – Przed konkursem zapoznali się z protokołem przeprowadzonych wcześniej negocjacji pomiędzy stronami. Jednak nie wszystko było tam doprecyzowane. Zadanie polegało na przygotowaniu propozycji maksymalnie korzystna dla najemcy, ale takiej, którą skłonny będzie zaakceptować właściciel lokalu – mówi Rafał Witkowski.
Opiekun Kliniki Przedsiębiorczości dodaje, że kazus był wpisany w realnie toczące się negocjacje, dzięki temu jury mogło porównać propozycje studentów z faktycznie zawartą umową. Do rozstrzygnięcia zaproszeni zostali przedstawiciele zawodów prawniczych i z przedsiębiorcy współpracujący z Kołem Naukowym Prawa Gospodarczego i Kliniką Przedsiębiorczości.
Najlepiej z przygotowaniem umowy najmu poradziła sobie drużyna studentów z II roku kierunku „zarządzanie” w WSPiA w składzie Łukasz Nycz i Sandra Kida. Zespół mógł korzystać tylko z zasobów dostępnych w Internecie. Rozwiązania zaproponowane przez tych studentów zostały najwyżej ocenione przez jury konkursowe.
Jak tłumaczą zwycięzcy konkursu, wylosowanie Internetu jako źródła informacji bardzo ułatwiło im zadanie. – Przed rozpoczęciem konkursu nie wiedzieliśmy, czy będziemy korzystać z zasobów bibliotecznych, czy Internetu. O tym zdecydowało losowanie. Tworzenia umów nauczyłem się podczas zajęć z praktykami w naszej uczelni. Jednak zadanie konkursowe nie było łatwe. Mieliśmy tylko godzinę na rozwiązanie problemu i dlatego zdecydowanie najszybszy okazał się Internet, a nam udało się ochronić interesy najemcy – opowiada Łukasz Nycz ze zwycięskiej drużyny.
Dodaje, że jego drużyna szukała przykładów i informacji w różnych źródłach. – Najwięcej trudności pojawiało się na etapie weryfikacji znalezionych wiadomości. Choć pokazaliśmy, że Internet jest szybszy, to jednak nadal uważam, że książki są bardzo potrzebne. W nich znajdziemy podstawową wiedzę potrzebną do zrozumienia i zweryfikowanie tego c znajdziemy w Internecie – mówi Łukasz Nycz.
Konkurs „Web vs. Books” ma kilka założeń. Jest to inicjatywa, która ma pomóc rozwijać kompetencje w zakresie wyszukiwania informacji i weryfikacji wiadomości, które można znaleźć np. w Internecie (m.in. encyklopediach społecznościowych, forach dyskusyjnych, blogach). Ma także pomóc w kształtowaniu i utrwalaniu umiejętności wyszukiwania informacji w oficjalnych publikacjach i prawniczych bazach danych. Komisja konkursowa ocenia poziom merytoryczny oraz czas wykonania zadania konkursowego. Rozgrywka „Web vs. Books” sprawdza również, które źródła informacji pozwalają na szybsze i skuteczniejsze rozwiązywanie problemów związanych z prawem gospodarczym i zarządzaniem przedsiębiorstwem.