Osoby, które uzyskały certyfikaty Akademii PARP to studenci II roku studiów niestacjonarnych I stopnia. Jest to 29 osób, które zdobyły 36 certyfikatów. Dodatkowo Klinika Przedsiębiorczości WSPiA dla swoich studentów utworzyła "społeczność szkoleniową" Akademii PARP. Pozwali ona na zarządzanie procesem szkoleniowym studentom. Daje także dostęp do ponad 250 modułów szkoleń Akademii PARP oraz możliwość tworzenia za specjalnego narzędzia prostych szkoleń.
Jak tłumaczy mgr Rafał Witkowski, opiekun Koła Naukowego Prawa Gospodarczego zainteresowanie uczestnictwem w kursach Akademii PARP było bardzo duże. - Większość studentów zdecydowała się na udział w szkoleniu pt. "Jak założyć własną firmę". Niektórzy dodatkowo szkolili się jeszcze w zakresie telesprzedaży oraz wpływania na decyzje zakupowe klientów. Szkolenia podzielone były na kilka modułów. Każdy z nich kończył się testem sprawdzającym wiedzę uczestników. Na podstawie wyników testów studenci otrzymywali wybrane Certyfikaty - tłumaczy mgr Rafał Witkowski.
Dodaje, że zainteresowanie udziałem w szkoleniach w ramach Akademii PARP pokazuje, że studenci poszukują wiedzy na temat prowadzenia własnej działalności gospodarczej. - W WSPiA od kilku miesięcy działa Klinika Przedsiębiorczości. Staramy się pomagać osobom zakładającym własną działalność. Część studentów, którzy uzyskali Certyfikat PARP teraz swoją wiedzę będzie przekazywać właśnie podczas prasy w Klinice. Zachęcenie studentów do udziału w Akademii PARP to także przejaw upraktyczniania naszych zajęć. Dzięki temu w ramach przedmiotu Prawne podstawy przedsiębiorczości mogli zdobyć dodatkową wiedzę poza książkową. Myślę, że takie szkolenia bardzo przydadzą im się w przyszłości, kiedy będą chcieli rozwijać swoje pomysły na biznes - mówi mgr Rafał Witkowski.
Szkolenie w ramach Akademii PARP podzielone było na 7 modułów, które dotyczyły m.in. zasad podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej, form opodatkowania i zatrudnienia, źródeł finansowania działalności gospodarczej oraz obowiązków związanych z zatrudnianiem pracowników.
Podczas szklenia studenci mogli poznać m.in. prawa i obowiązki przedsiębiorcy, formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej, formy opodatkowania podatkiem dochodowym i zasady obliczenie podatku VAT. W poszczególnych modułach znalazły się też tematy związane z rodzajami źródeł finansowania działalności gospodarczej, obowiązkami pracodawcy wobec pracownika i ubezpieczeniami społecznymi. Dodatkowo studenci mogli poznać zasady zatrudniania pracowników na podstawie typowych umów o pracę, umów zlecenia oraz umów o dzieło. Ważną częścią szkolenia były też tematy dotyczące naboru kandydatów do pracy.
Akademii PARP
Oferta Akademii PARP to obecnie 94 interaktywne, multimedialne szkolenia elektroniczne: 42 biznesowe szkolenia e-learning, 42 biznesowe szkolenia m-learning (na urządzenia mobilne: smartfony i tablety) oraz 5 szkoleń e-learning i 5 szkoleń m-learning dedykowanych szkoleniowcom. Tematyka szkoleń dopasowana jest do potrzeb firm z sektora MSP.
Nad zawartością merytoryczną szkoleń czuwają wysokiej klasy eksperci w dziedzinie przedsiębiorczości i zarządzania. Akademia PARP wykorzystuje najskuteczniejsze metody edukacji zawodowej. Szkolenia składają się z lekcji, podczas których uczestnik jest informowany o celach i rezultatach szkolenia. Treść przeplatają interaktywne ćwiczenia doskonalące. W szkoleniu występuje wiele odniesień do praktyki. Po przejściu modułu uczestnik sprawdza swoją wiedzę za pomocą testu.
O WSPiA w Rzeszowie